.
.
.

واشنگتن مذاکرات ترسیم مرز میان اسرائیل و لبنان را سازنده خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خارجه آمریکا چهارشنبه 14 اکتبر تاکید کرد، مذاکرات میان لبنان و اسرائیل پیرامون ترسیم مرزها سازنده بوده است.

به گفته وزارت خارجه آمریکا «هر دو هیئت لبنانی و اسرائیلی پایبندی خود را به ادامه مذاکرات در ماه جاری را مورد تاکید قرار دادند.»

در بیانیه مشترک آمریکا و دفتر هماهنگ کننده سازمان ملل ویژه لبنان پیرامون گفت‌وگوها بر سر مرزهای دریایی لبنان و اسرائیل آمده است: «نمایندگان دولت‌های اسرائیل، لبنان و آمریکا در 14 اکتبر برای آغاز مذاکرات برای دستیابی به اتفاق نظر درمورد مرزهای مشترک دریایی میان اسرائیل و لبنان نشست داشتند ».

طبق این بیانیه، مذاکرات با وساطت و تسهیلات ارائه شده از سوی تیم آمریکا به رهبری دیوید شیکنر معاون وزیر رخارجه و جون ديروشر سفیر آمریکا در لبنان و با میزبانی یات کوییس هماهنگ کننده ویژه لبنان، انجام گرفت.»

در ادامه بیانیه آمده است: «هیئت اسرائیلی به ریاست اودی ادیری مدیر کل وزارت انرژی و هیئت لبنانی به ریاست سرتیپ بسام یاسین معاون ریاست ستاد عملیات ارتش لبنان بود».

نمایندگان طرفین گفت‌وگوهای نخستین دور مذاکرات را مثمر توصیف کرده بار دیگر بر تعهد خود نسبت به ادامه مذاکرات در زمانی دیگر در همین ماه تاکید کردند.»

از سوی دیگر وزارت انرژی اسرائیل گفت:«هیئت اسرائیلی برای مذاکره بر سر آب‌های اقتصادی میان اسرائیل و لبنان نخستین نشست با هیئت لبنانی را در پایگاه یونیفل در ناقوره داشت که طرفین در مورد تدابیر مربوط به ادامه مذاکرات و دستور کار مذاکرات آینده تبادل نظر کردند.»

یووال اشتاینتز وزیر انرژی اسرائیل در بیانیه ای تاکید کرد که با اداکه کار هیئت اسرائیلی در مذارکات و فراهم کردن فصتی عملی برای پیشبرد این روند موافق است.
دو هیئت لبنانی و اسرائیلی چهارشنبه 14 اکتبر در منطقه «ناقوره» در جنوب لبنان، مذاکرات در مورد ترسیم مرزهای دریایی میان دو کشور را در سکوت شدید رسانه‌ای آغاز کردند.

به گفته منابع آگاه، دومین دور مذاکرات میان طرفین در 28 اکتبر جاری برگزار خواهد شد. به گفته خبرنگار العربیه این مذاکرات در حالی آغاز گردید که کروزرهای دریایی، بالگردها و تجهیزات نظامی در پیرامون مکان مذاکرات و در فضای کاملاً بسته به روی رسانه‌ها و ممنوعیت تصویر برداری، حضور داشتند. به گفته این منابع مذاکره کنندگان تنها به مدت یک ساعت با هم ملاقات داشتند.

سرتیپ خلبان بسام یاسین رئیس هیئت لبنانی، گفت هیئت این کشور مذاکرات در خصوص ترسیم مرز دریایی با اسرائیل در چارچوب مدت زمانی منطقی را تایید می‌کند.
یاسین تأکید کرد «دیدار امروز در حکم سوت حرکت قطار است مذاکرات فنی و غیر مستقیم بود ما انتظار داریم که این مذاکرات طوری پیش برود که بتوان پرونده را در مدت زمان منطقی به نتیجه رساند.»

او افزود: «با توجه به منافع عالی کشورمان، چشم به‌راه این هستیم که این مذاکرات طوری پیش برود که بتوان این پرونده را در مدت زمان منطقی به نتیجه رساند.»

رئیس هیئت لبنان از دیگر اطراف دست اندرکار خواست تا به وظیفه خود در خصوص تعهدات مبتنی بر موارد منطبق با قانون جهانی، ضمن حفظ محرمانه بودن مذاکرات عمل کنند».

رئیس هیئت لبنانی ضمن تاکید بر اهمیت محرمانه ماندن مذاکرات از تلاش‌های آمریکا و سازمان ملل بخاطر ایجاد فضای مثبت و سازنده و اقدامات کارساز در راستای تنظیم سازو کارهای مذاکرات و پیشبرد روند گفت‌وگو، قدردانی کرد.

خبرگزاری لبنان عنوان ساخت که مذاکرات ترسیم مرزها در نخستین دور مذاکرات میان هیئت‌های لبنانی و اسرائیلی، از ویژگی پروتکلی و کسب اطلاع برخوردار خواهد بود.

دیوید شنکر معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک سه‌شنبه 13 اکتبر برای حضور در مذاکرات ترسیم مرزها وارد بیروت شد که از نگاه سیاست مداران لبنانی، نخستین گام در راستای عادی سازی روابط با اسرائیل با پوشش حزب‌الله است.

لبنان و اسرائیل در ابتدای ماه جاری، دستیابی به تفاهم برای آغاز مذاکرات زیر نظر سازمان ملل در مرکز این سازمان در شهر مرزی ناقوره را اعلام کردند که واشینگتن آن را گامی «تاریخی» میان دو کشوری دانست که در وضعیت جنگ با هم قرار دارند.

از سوی دیگر ریاست جمهوری لبنان روز گذشته اعلام داشت که گفت‌وگوهای رو در رو با اسرائیل در راستای انعقاد پیمانی بین‌المللی یا عادی سازی روابط یا برسمیت شناختن اسرائیل قرار ندارد.

مسئولان اسرائیلی احتمال می‌دهند که در صورت تعامل مثبت و پراتیک طرف لبنانی، توافقی میان طرفین بر سر ترسیم مرزهای دریایی ظرف چند هفته یا چند ماه به دست آید.

حزب‌الله و جنبش امل قبل از آغاز مذاکرات، مخالفت خود را با حضور غیرنظامیان در هیئت لبنان ابراز داشته و خواهان بازبینی در ترکیب هیئت لبنانی شدند.

به گفته وزارت خارجه آمریکا دیوید شنکر مدریت جلسه نخستین را بر عهده خواهد داشت و جان دورشر سفیر پیشین آمریکا نیز به عنوان میانجی درتمامی جلسات مذاکره حضور خواهد داشت.

شایان ذکر است که هیئت لبنانی متشکل از 4 نفر است که دو تن از آنها نظامی و یک عضو از مسئولان نفتی و دیگری کارشناس مرزی هستند و ریاست هیئت اسرائیلی را یوال اشتاینتز وزیر انرژی اسرائیل بر عهده خواهد داشت.

اختلاف مرزی لبنان با اسرائیل بر سر 964 کیلومتر مربع در آب‌های منطقه‌ای و 13 نقطه در مرزهای زمینی می‌باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم