.
.
.

نبیل: طالبان قطر می‌دانند حمله به هلمند توسط طالبانی نزدیک به ایران انجام شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی افغان و طالبان چهارشنبه 14 اکتبر در شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند در جنوب افغانستان وارد پنجمین روز شد، اما رحمت‌الله نبیل رئیس سابق امنیت ملی این کشور می‌گوید، طالبان قطر خوب می‌دانند که حمله به شهر لشکرگاه توسط گروهی از طالبان که با ایران نزدیک است انجام شده است.

رحمت‌الله نبیل در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «ملا نورالله نوری مسول بخش ارتباطات طالبان و نیروهای آمریکایی است. مطمیناً او یک روز سختى را پس از حمله هوایی در هلمند داشت.»

نبیل در امه نوشت: «طالبان قطر خوب می‌دانند كه حمله به شهر لشكرگاه توسط گروهی از طالبانِ كه با ايران نزدیک است انجام شده است، اما آن‌ها نمی‌توانند در مَلا عام این حرف را بزنند؛ چون در آن‌صورت ثابت می‌شود كه طالبان قطر بالاى تمام گروپ‌های‌شان کنترول کامل ندارند.»

گفتنی است که آمریکا و برخی از مقام‌های افغان در گذشته نیز دولت ایران را به حمایت از گروه طالبان و فرستادن سلاح به این گروه متهم کرده بودند، اما مقام‌های ایرانی همواره این اتهامات را رد کرده‌اند.

از سوی دیگر، اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع ملی افغانستان به هدف بررسی وضعیت امنیتی امروز چهارشنبه وارد هلمند شد.

اسدالله خالد گفت: «هدف طالبان این بود که شهر لشکرگاه را بگیرند، الحمدالله که به قهرمانی نیروهای امنیتی و همکاری مردم هلمند پلان طالبان خنثی شد. تمام نیروهای زمینی و هوایی برای دفاع از هلمند آماده‌اند و بسیار به‌زودی بخش‌هایی در اطراف شهر لشکرگاه را دوباره از وجود طالبان پاکسازی می‌کنیم.»

وزارت دفاع ملی افغانستان تایید کرد، دو چرخبال ارتش افغان در ولایت هلمند سقوط کرده که در نتیجه 9 سرنشین آن جان باختند.

شایان ذکر است که جنگجویان طالبان پنج روز پیش در حوزه چهارم شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند و بخش‌های از ولسوالی‌های ناوه و نادعلی و همچنان شاهراه لشکرگاه – قندهار حمله کردند که به گفته مقام‌های امنیتی افغان، در این درگیری‌ها ده‌ها طالب کشته و زخمی شدند. ولی طالبان هنوز در این مورد چیزی نگفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم