.
.
.

سفیر کانادا در کابل: چگونه افغان‌ها به اظهارات طالبان در مورد صلح باور کنند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیف میتکف سفیر کانادا در کابل در توییتی جدید نوشت، با وجود ادامه خشونت‌ها چگونه افغان‌ها می‌توانند اظهارات طالبان را در مورد صلح باور کنند؟

میتکف در ادامه نوشت: «حملات طالبان بالای لشکرگاه و مناطق دیگر کاملا غیرقابل پذیرش است. چگونه افغان‌ها می‌توانند اظهارات طالبان را درمورد صلح باورکنند درحالیکه دارند سبب مرگ و اندوه افراد زیادی می‌شوند؟ با کلمات مذاکره کنید- نه با خشونت! همین حالا به خشونت خاتمه دهید.»

در همین حال، طارق آرین سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان امروز چهارشنبه در توییتی نوشت، در نتیجه انفجاری یک حلقه ماین در ولسوالی کشک کهنه ولایت هرات در غرب این کشور پنج غیرنظامی به شمول زنان و کودکان کشته شدند و 13 تن دیگر زخم برداشتند.

آرین نوشت: «طالبان تروریست حین عبور یکعراده واسطه مازدا از ساحه باتورخانی ولسوالی کشک کهنه هرات، یک حلقه ماین ضد وسایط را انفجار دادند که از اثر آن پنج تن به شمول زنان و کودکان شهید و 13 تن دیگر از سرنشینان واسطه مجروح شدند. این جنایت محکوم و غیرقابل توجیه است.»

او علاوه کرد: «طالبان تروریست در دو هفتهٔ گذشته 575 حمله تهاجمی به شمول 92 مورد تعبیه و انفجار ماین و 6 حمله انتحاری را علیه مردم و نیروهای امنیتی و دفاعی کشور انجام دادند. از اثر این حملات تروریستی 251 تن از هموطنان ملکی ما شهید و ‌‌مجروح گردیدند.»

سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان اظهار کرد، طالبان دو حمله انتحاری و 72 تحرک تهاجمی را تنها در ولایت هلمند در جنوب این کشور انجام دادند«که از اثر آن 4/5 هزار خانواده بی‌جا شده و به خانه‌های مردم نیز آسیب رساندند.»

گروه طالبان هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

گفتنی است در این روزها خشونت‌ها در افغانستان هم‌زمان با ادامه گفت‌وگوهای صلح میان دولت کابل و طالبان افزایش یافته است.

مقام‌های آمریکایی و ناتو از طالبان خواسته‌اند که خشونت‌ها را در افغانستان کاهش دهند که ادامه این خشونت روند صلح را تضعیف خواهد کرد.

اسکات میلر فرمانده عمومی نیروهای آمریکایی در افغانستان گفته است، طالبان باید خشونت‌های خود را در سراسری افغانستان کاهش دهند چون این تحرکات با توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان سازگار نیست و مذاکرات صلح افغانستان را تضعیف می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم