.
.
.

سفارت ایران در بلژیک گزارش رویترز درباره دیپلمات ایرانی متهم به تروریسم را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سفارت ایران در بلژیک گزارش خبرگزاری رویترز درباره اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی بازداشت شده در این کشور به اتهام تروریسم را رد کرد.

پس از آنکه خبرگزاری رویترز فاش کرد که اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی که به اتهام تلاش برای انفجار گردهمایی «شورای ملی مقاومت ایران» در پاریس، در بلژیک محاکمه می‌شود، تهدید کرده که اگر مجرم شناخته شود، گروه‌های ناشناخته دست به عملیات تلافی‌جویانه خواهند زد؛ سفارت ایران در بلژیک با صدور بیانیه‌ای گزارش رویترز در خصوص اسدالله اسدی را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در این بیانیه که روز سه‌شنبه 13 اکتبر 2020 منتشر شد،‌ آمده است: «سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلژیک و دوک اعظم لوکزامبورگ با نگرانی گزارشات بی‌اساسی در خصوص دیپلمات ایرانی که به طور غیرقانونی در آنتورپ بازداشت و از 9 اکتبر در برخی وبسایت‌ها منتشر شده است را دنبال می‌کند و از اینکه این‌ گزارشات تا چه حد تغییر یافته و از واقعیت به دور هستند، شگفت‌زده شده است. این‌ گزارشات را دستکم می‌توان مغرضانه خواند.»

در ادامه بیانیه اشاره شده است: «دیپلمات ایرانی اتهامات وارده را تکذیب کرده و تاکید کرده که هیچ‌گاه تهدیدی را متوجه بلژیک نکرده است. وکیل پرونده نیز اتهامات تهدید را رد کرده است.»

در انتهای بیانیه آمده است: «هرگونه اشاره مطرح شده توسط رسانه‌ها در خصوص انتقام‌جویی به وضوح کذب است و تنها تلاشی است برای خارج کردن این مسئله از حدود پرونده برای رسیدن به هدفی بزرگ‌تر که آن نیز استفاده ابزاری از این روند قضایی علیه جمهوری اسلامی ایران است. سفارت ایران در رابطه با هرگونه مبالغه‌ای از سوی رسانه‌ها به منظور تخریب روابط ایران و اروپا هشدار می‌دهد.»

گفتنی است خبرگزاری رویترز چندی پیش در گزارشی عنوان کرد که «اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی که به اتهام برنامه‌ریزی برای عملیات تروریستی در اروپا در بازداشت پلیس بلژیک است، در بازجویی تهدید کرده چنانچه برای او حکم ناخوشایندی صادر شود، گروه‌های ناشناس دست به تلافی خواهند زد.»

بازجویان بلژیکی اسدالله اسدی که کنسول سوم سفارت ایران در وین مستقر بود به همراه سه نفر دیگر را در اکتبر 2018 به‌خاطر برنامه‌ریزی برای یک حمله در آن سال علیه گردهمایی «شورای ملی مقاومت ایران» در پاریس که در آن مقامات ارشد سابق آمریکایی، اروپایی و عرب شرکت داشتند،‌ متهم کردند. مقامات فرانسوی گفته‌اند که او مسئول اطلاعات در جنوب اروپا بود و با دستور تهران عمل می کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم