.
.
.

سعودی: برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران تهدید بزرگی برای منطقه است

امنیت و دفاع از محورهای گفت‌وگوی راهبردی سعودی و آمریکا است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاذه فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه سعودی در یک کنفرانس مشترک با مایک پومپیئو وزیر خارجه آمریکا در واشینگتن گفت،برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران تهدید بزرگی برای منطقه است.

این کنفرانس مطبوعاتی در حاشیه گفت‌وگوهای راهبردی پادشاهی عربی سعودی و ایالات‌متحده آمریکا که روز چهارشنبه 14 اکتبر 2020 در واشینگتن آغاز شد، برگزار شد.

ریاست هیئت پادشاهی سعودی برای این گفت‌وگوها را شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر خارجه این کشور به عهده دارد.

مایک پومپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا ریاست هیئت گفت‌وگوهای کشورش را نیز به عهده خواهد داشت.

وزیر امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک که با شاهزاده فیصل بن فرحان در واشینگتن برگزار کرد، گفت: «من با وزیر خارجه سعودی درباره امنیت مشترک و تقویت همکاری‌های نظامی گفت‌وگو کردم».

پمپئو اظهار داشت که ایران هم امنیت منطقه و هم امنیت پادشاهی سعودی را تهدید می کند.

از سوی دیگر فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه سعودی گفت: «ما به دنبال تقویت روابط ‌مان با واشنگتن برای تقویت ثبات و استقرار منطقه هستیم».

او افزود:«نیروهای تروریسم همچنان ثبات منطقه را تهدید می‌كنند».

وزیر خارجه سعودی با بیان اینکه برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران، تهدید بزرگی برای منطقه است، افزود:«کشورش همچنان در مقابل اقدامات ایران برای بی‌ثباتی کردن امنیت منطقه خواهد ایستاد».

فیصل بن فرحان، تأکید کرد که فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی ایران تهدید بزرگی برای کل منطقه است».

او خاطرنشان کرد که رژیم ایران هنوز بودجه گروه‌هایی که دشمن پادشاهی سعودی است را تأمین می‌کند.

شاهزاده بن فرحان افزود:«حوثی‌ها تهدیدی علیه روند امدادرسانی به یمن هستند و ما در مورد یافتن راه حل سیاسی در یمن بحث خواهیم کرد».
وزیر خارجه سعودی گفت، ریاض به دنبال تقویت همکاری‌های دفاعی و تجاری با واشینگتن است.

فیصل بن فرحان همچنین با اشاره به بحران بیماری همه‌گیر کرونا اظهار داشت: «پادشاهی سعودی به عنوان رئیس گروه 20 به تلاش خود برای مقابله با بیماری کرونا دامه خواهد داد».

گفتگوهای راهبردی میان سعودی و آمریکا بر تعهدات دو کشور در تقویت امنیت و شکوفایی منطقه‌ای، رشد اقتصادی، روابط میان مردم این دو کشور و تقویت روابط استراتژیک تاریخی که دهه‌هاست میان پادشاهی عربی سعودی و ایالات‌متحده آمریکا ادامه یافته، متمرکز شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم