.
.
.

حملات سایبری علیه نهادها و مراکز دولتی ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت ارتباطات ایران در پی گزارش‌هایی در مورد حملات گسترده سایبری علیه بسیاری از وزارت خانه‌ها و نهادهای دولتی ایران، تأکید کرد که دو نهاد دولتی این کشور هدف حملات سایبری قرار گرفته‌اند.

این در حالی است که مرکز اندیشه و هم فکری راهبردی بسیج «ماهر» وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران تأکید دارد که هیچ نشانه ای مبنی بر گستردگی حملات سایبری علیه نهادهای دولتی وجود ندارد.

به گزارش ایرنا، این مرکز شامگاه سه‌شنبه 13 اکتبر اعلام کرد که «حملات سایبری علیه تنها دو نهاد دولتی صورت گرفت و مسئولان در حال حاضر سرگرم پیگیری هستند.»

پیش از تأکید بروز این نوع حملات سایبری از سوی ماهر؛ گزارش‌هایی در خصوص حملات سایبری علیه ستاد بنادر و باربری ایران و ساختار شماری از بنادر مهم از سوی منابع خبری مطرح گردید و بروز برخی اشکالات در سیستم بانکی کشور نیز گزارش شد.

مرکز ماهر در تأیید خبر قطع شبکه و خدمات در برخی از نهادهای دولتی عنوان ساخت که علت این امر «اقدامی پیش گیرانه بعد از دریافت هشدارهایی از سوی این نهادها بوده‌است.»

درحالی که تا این لحظه هیچ طرفی مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته، باید در نظر داشت که گزارش‌های متعددی از بالا گرفتن جنگ‌های سایبری میان ایران و اسرائیل ظرف دو سال گذشته وجود دارد.

کانال اسرائیلی «کان» در برنامه‌ای در اوت گذشته ادعا کرد که اسرائیل حمله سایبری محدودی را علیه بندر رجایی در جنوب ایران در پاسخ به حمله سایبری ایران علیه شبکه آبرسانی اسرائیل اجرا کرده‌است.

افزایش دامنه حملات سایبری در ماه‌های اخیر، ستاد کل نیروهای مسلح ایران را به صدور بیانیه و دادن نخستین اخطار بدون نام بردن از کشوری خاص، وادار کرد که طی آن آمده بود که حملات سایبری می‌تواند به سطح اجرای عملیات حمله متعارف نظامی برسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم