معاون رئیس‌جمهوری افغانستان: طالبان آتش‌بس را مرگ سیاسی خود می‌دانند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

امرالله صالح معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان دوشنبه 12 اکتبر اعلام کرد، طالبان آتش‌بس را مرگ سیاسی خود می‌دانند.

صالح در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «غلط خوانی طالب از تحولات: عمده‌ترین دلایل افزایش حملات پوچ و خونبار طالبان بر مردم افغانستان فهم نادرست این گروه جهل و وحشت از تحولات سیاسی و بیرونی است.»

Advertisement

صالح اضافه کرد، طالب‌ها اراده‌ای ملی را دست کم می‌گیرند و با برداشت نادرست از پروسه صلح دست به حملات زیادی زده اند. در بسیاری از مناطق افغانستان که خشونت طالبانی افزایش یافته است با مقاومت مردمی مواجه است.

او ادامه داد: «طالب هیچ سود استراتیژیک و سیاسی ازین خونخواری نخواهد برداشت زیرا خشونت به عنوان ابزار سیاسی منفور و مردود است. طالب‌ها اتش‌بس را مرگ سیاسی خویش می‌پندارند و فکر می‌کنند با کشتار بی‌حساب مردم را تشنه آرامش گورستان گونه‌ای دهه‌ای 90 میلادی بسازند. برای شکستن این طرز فکر که برپایه انسان کشی استوار است متاسفانه مقطع دیگری از بحران را به تجربه خواهیم گرفت.»

امرالله صالح تاکید کرده، شکست طالب حتمی است زیرا نه امکان تحمیل روش طالبانی با زور بر مردم وجامعه کثرت‌گرای افغانستان ممکن است و نه هم طالب‌ها برنامه سیاسی دارند که مردم به آن دل بسته کنند.

صالح اظهار کرد: «پس از 25 سال داشتن اسلحه بر دست و آنهم بخاطر تامین حرص و آز راولپندی در تمام صفوف طالبان یکتا چهره کرزماتیک از دید رهبری ظهور نکرده است. داعیه طالب فاقد کرزما و جذابیت است و تمام توجه طالب و سرمایه‌گذاری آنها استوار بر حفظ جامعه در تاریکی و جهل است تا بتوانند حاکمیت نیابتی خویش را تامین نمایند.»

معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان علاوه کرد، طالب به عنوان ابزار تامین منافع همسایه وظیفه‌اش کنترول برخاک است و الی پدیده مردم برای‌شان هیچ نوع اهمیت محوری ندارد و در گذشته نیز نداشت.

او در پایان نوشت، طالبان «مانند ملخ حمله می‌کنند و مانند ملخ می‌میرند گویا روبات‌هایی اند در پیکر انسان. جامعه تا اکنون برای مرگ هیچ طالب نگریسته است و نخواهد گریست. طالب خود نیز به مرگ خویش نگریسته است و نخواهد گریست چون رشته احساس درین گروه خنثاست وخفه شده است.»

شایان ذکر است که گفته‌های معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان در شرایطی مطرح شده که در این روزها مذاکرات صلح میان دولت کابل و طالبان در دوحه قطر ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم