طالبان: نگران سلامتی ترامپ هستیم امیدواریم در انتخابات آمریکا پیروز شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

گروه طالبان به تازگی اعلام کرد که نگران سلامتی دونالد ترامپ است و امیدوار هستند تا دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز شود به حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان پایان دهد.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان در مصاحبه تلفنی با شبکه خبری (CBS News) گفت: «ما امیدواریم که او(دونالد ترامپ) در انتخابات پیروز شود و حضور نظامی آمریکا در افغانستان را به پایان برساند.»

Advertisement

در همین حال، یکی دیگر از رهبران ارشد طالبان به این شبکه خبری آمریکایی گفته است: «وقتی شنیدیم که ترامپ به ویروس کرونا مبتلا شده در مورد سلامتی او نگران شدیم، اما به نظر می‌رسد که او در حال بهتر شدن است.»

از سوی دیگر، تیم مورتو سخنگوی ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ شنبه 10 اکتبر 2020 حمایت از گروه طالبان را رد کرد.

مورتو تاکید کرد: «طالبان باید بدانند که رئیس‌جمهوری همیشه از منافع آمریکا از هر طریق ضروری محافظت خواهد کرد.»

قرار است انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در آینده نزدیک برگزار شود دونالد ترامپ از حزب جمهوری‌خواه و جوبایدن از حزب دموکرات در حال مبارزات انتخاباتی هستند.

ترامپ: باید سربازان خود را تا کریسمس امسال از افغانستان خارج کنیم

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا پنج‌شنبه 8 اکتبر 2020 در توییتی نوشت، سربازان باقی‌مانده کشورش باید تا کریسمس امسال از افغانستان بیرون شوند.

ترامپ نوشت: «ما باید شمار اندکی باقی‌ مانده از مردان و زنان شجاع خود که در افغانستان خدمت‌ می‌کنند، تا کریسمس به کشور برگردانیم.»

در همین حال، دونالد ترامپ به تاریخ 22 سپتامبر 2020 در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز تاکید کرده بود، به جنگ افغانستان پایان می‌دهد و سربازانش را از این کشور بیرون خواهد کرد.

ترامپ اضافه کرد، تلاش‌های آمریکا برای ختم جنگ در افغانستان ادامه دارد و اکنون واشنگتن نقش صلح‌آور را بازی می‌کند و این کار را از موضع قدرت انجام می‌دهد.

از سوی دیگر، شبکه خبری CNN در ماه ژوئن 2020 به نقل از دو مقام آمریکایی گزارش داده بود که بیش از چهار هزار سرباز آمریکایی تا خزان(پاییز) امسال از افغانستان بیرون خواهند شد.

این دو مقام آمریکایی گفتند، دولت دونالد ترامپ در حال نهایی سازی این تصمیم است که با تطبیق آن چهار هزار سرباز آمریکایی افغانستان را ترک خواهند کرد.

گفتنی است که توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در شهر دوحه قطر امضا شد که براساس آن، ایالات متحده باید تعداد سربازان شان را در افغانستان تا 135 روز پس از امضای این توافق‌نامه به 8600 سرباز کاهش دهد و سربازان باقی‌مانده‌اش را تا 14 ماه دیگر بیرون کند.

در حال حاضر آمریکا نزدیک به 8600 سرباز در افغانستان دارد و دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده تصمیم دارد که این سربازان را به 4000 نفر کاهش دهد.

شایان ذکر است که دونالد ترامپ به تاریخ 10 اکتبر 2019 در یک گردهمایی انتخاباتی 2020 نیز گفته بود، زمان آن فرا رسیده تا سربازان آمریکایی از افغانستان خارج شوند.

این گفته‌های در شرایطی مطرح شده که در این روزها روند مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان در دوحه قطر ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم