در طول چند ماه اخیر در ایران؛ هزاران پرستار درخواست خروج از کشور داشته‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری تهران با بیان اینکه هیچ اقدامی در زمینه بهبود وضعیت معیشت پرستاران علیرغم ابتلا به کرونا و فوت برخی از آنها، صورت نگرفته است، اعلام کرد که در طول چند ماه اخیر در ایران هزاران پرستار درخواست خروج از کشور داشته‌اند.

بر اساس گزارش رسانه‌های ایران، یکشنبه 11 اکتبر 2020 آرمین زارعیان از افزایش شدید مهاجرت پرستاران طی چند ماه اخیر خبر داد و گفت: «در همین مدت بیش از هزار پرستار درخواست خروج از کشور داشته‌اند».

او کشور‌های مقصد برای مهاجرت را کشورهای اروپایی، آمریکای شمالی و استرالیا دانست و اظهار کرد که با توجه به شیوع ویروس کرونا و بهتر بودن شرایط مهاجرت پرستاران درخواست‌ها مبنی بر مهاجرت پرستاران طی چند ماه اخیر افزایش قابل توجهی داشته است.

به گفته او تاکنون 20 هزار پرستار به کرونا مبتلا شده‌اند و شماری از پرستاران جان خود را در مقابله با کرونا از دست دادند و در چنین شرایطی «بی‌تدبیری در زمینه حفظ منابع انسانی، عدم استخدام نیروهای 89 روزه و عدم پرداخت پاداش» از جمله دلایل مهاجرت پرستاران بوده است.

او همچنین تصریح کرد که وعده‌های زیادی در زمینه معیشت پرستاران داده شده اما تاکنون هیچ اقدام موثری در زمینه تحقق این وعده‌ها انجام نشده است.

زارعیان از کمبود نیروی پرستار در تهران خبر داد و افزود: «با توجه به اوج‌گیری کرونا در تهران و شلوغی بیمارستان‌ها، مراکز درمانی پایتخت نزدیک 7 هزار پرستار کم دارند».

پیش از این نیز سازمان نظام پرستاری ایران درباره کمبود نیروی پرستار در بیمارستان‌ها هشدار داده بود.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، 16 ژوئن، سازمان نظام پرستاری ایران از دو بحران همزمان شامل کمبود پرستار و اپیدمی کرونا که سلامت مردم را تهدید می‌کند خبر داده بود.

این سازمان بر ضرورت استخدام پرستاران، پرداخت معوقات و اصلاح نظام پرداخت اجرایی تاکید کرده بود.

رئیس کل و اعضای شورای عالی نظام پرستاری طی نامه‌ای به رئیس‌جمهوری، رسیدگی به خواسته‌های جامعه پرستاری از جمله استخدام پرستار، پرداخت معوقات، اصلاح نظام پرداخت، استخدام پرستاران شرکتی، رسیدگی به پرستاران مبتلا به کرونا و اجرای قوانین بر زمین مانده را خواستار شدند.

این نامه به امضای محمد میرزابیگی رئیس کل سازمان نظام پرستاری، شمس‌الدین شمس، رئیس شورای عالی و اعضای شورای عالی نظام پرستاری رسیده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم