جزئیاتی در باره موشک‌ قاره‌پیمای جدید کره شمالی که «هیولا» وصف شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

تلویزیون رسمی کره شمالی روز شنبه 10 اکتبر 2020 ویدیویی از رونمایی یک موشک بالستیک قاره پیمای جدید را پخش کرد.

این موشک قاره‌پیما که بزرگترین نوع موشک کره شمالی به شمار می‌رود، روی یک واحد متحرک با 22 چرخ در رژه ارتش این کشور به نمایش گذاشته شد.

Advertisement

ناظران تسلیحات کره شمالی خاطر نشان کردند که ارتش این کشور در رژه نظامی که روز شنبه به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تأسیس «حزب کارگر» حاکم برگزار شد، از موشک جدیدی که بسیار بزرگتر از موشک‌های سال 2017 و سال 2018 ساخته شده است رونمایی کرد. این موشک آنچنان بزرگ است که واحد متحرک یا شاسی حامل آن دارای 22 چرخ بوده که در هر محور آن 11 چرخ قرار گرفته است.

آنکیت پاندا، یکی از اعضای برجسته انجمن دانشمندان آمریکایی، روز گذشته در توئیتی آن را بزرگترین موشکی توصیف کرد که با سوخت مایع شلیک می‌شود.

روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» نیز این موشک را بزرگترین موشک قاره پیمای کره شمالی توصیف کرد.

به نوشته این روزنامه این بزرگترین موشکی است که کره شمالی تاکنون از آن رونمایی کرده است.

به گفته کارشناسان موشکی که روز شنبه از آن رونمایی شد از موشک Hwasong-15 یا «Mars-15»، که 3 سال پیش در یک رژه نظامی از آن رونمایی شده بود به مراتب بزرگتر و با قدرت انفجاری تخریبی بیشتری است.رونمایی از این موشک بزرگ در رژه ارتش که در فیلم ویویویی شاهد آن بودیم، هنگام رژه وقتی از جلوی سکوی سخنرانی دیکتاتور کره شمالی عبور داده شد او را بی نهایت خوشحال کرد.

کارشناسان می‌گویند، اگر حجم و اندازه این موشک قاره پیما یک توهم نباشد می‌توانیم نتیجه بگیریم که این موشک قادر است مسافت بیشتری را از موشک‌های قبلی کره شمالی بپیماید. علاوه بر این قادر خواهد بود که کلاهک‌های هسته‌ای قدرتمندتری نسبت به موشک‌های «Hwasong-15» با برد 13 هزار کیلومتر را حمل کند، گرچه این موشک جدید هنوز آزمایش نشده است.

ملیسا هانام، معاون مدیر شبکه هسته‌ای موسوم به « Open Nuclear netwok» که سلاح‌های هسته‌ای و خطرات آن را برای جهان رصد می‌کند، این موشک را «هیولا» توصیف کرد و با این وصف خطر این موشک را به جهانیان گوشزد کرد.

کارشناسان دیگری نیز گفتند که موشک بالستیک جدید کره شمالی به احتمال زیاد برای حمل چندین کلاهک هسته‌ای طراحی شده است که به آن امکان می‌دهد اهداف بیشتری را مورد اصابت قرار دهد و رهگیری آن نیز دشوارتر خواهد بود.

مارکوس گارلاوسکاس افسر سابق، CIA که قبلا مسئولیت پرونده کره شمالی را بر عهده داشت، در باره این موشک گفت، این موشک احتمالاً با هدف از بین بردن شک و تردید در مورد توانایی پیونگ یانگ در حمله موشکی به ایالات متحده، تهدید ضمنی و آمادگی برای آزمایش موشک بزرگتر رونمایی شده است. اما باید پرسید: «اگر طبق گفته کره شمالی موشک «هواسونگ 15» قادر به حمل یک کلاهک هسته‌ای عظیم برای زدن هر نقطه‌ای از ایالات متحده است، پس این موشک بزرگتر چه چیزی را می‌تواند حمل کند؟».

مایکل اِلِمن، مدیر موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک در لندن، نیز در توئیتی نوشت:« این موشک که هنوز هیچ نامی ندارد و به جز جسم غول‌پیکری از یک موشک که روی یک شاسی با توانایی حمل 2000 تا 3500 کیلوگرم مواد منفجره قرار گرفته چیز دیگری نمی‌بینیم، قادر است هر مکان در جهان را هدف قرار داده و بی‌شک از موشک‌های قبلی قدرت بیشتری دارد. این موشک به مراتب از موشک R-16 یا R-26 ICBM که به عنوان خطرناکترین موشک‌های بالستیک روسی هستند، خطرناکتر است.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی نوشت، در این رژه موشک «هواسونگ 15» با طولانی‌ترین برد در مقایسه با موشک‌هایی که کره شمالی تا امروز آزمایش کرده و همچنین موشک بالستیک جدیدی که از زیر دریایی شلیک می‌شود، به نمایش در آمد.

پیونگ یانگ پیشتر چندین نسخه از این موشک‌ها را ساخته که آخرین نوع آن «پوکیسکون-3» است که در اکتبر 2017 آزمایش شد، از آن زمان تاکنون کره شمالی پرتاب هیچ موشکی را از زیر دریایی آزمایش نکرده است.

کره شمالی اولین آزمایش موشک دوربرد Hwasong-15 را در 28 نوامبر 2017 انجام داد که این موشک با ارتفاع 4475 کیلومتر در هوا شلیک شد و پس از طی کردن 950 کیلومتر در 53 دقیقه، در فاصله 250 کیلومتری سواحل شمالی ژاپن فرود آمد.

در همان سال خبرگزاری « KCNA» سخنان رهبر کره شمالی را پخش کرد که با افتخار گفت:«من با افتخار اعلام می‌کنم که ما سرانجام به هدف تاریخی خود ، یعنی تبدیل شدن به یک قدرت هسته‌ای و نیروی موشکی قوی رسیده‌ایم».

جیمز ماتیس وزیر دفاع سابق آمریکا در آن زمان شلیک موشک‌های کره شمالی را یک تهدید جهانی توصیف کرد و دبیرکل سازمان ملل متحد آنتونیو گوترش، شلیک را نقض تحریم‌ها دانست و گفت، کره شمالی نظر و دیدگاه کل جامعه جهانی را کاملاً نادیده گرفت.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز گفت که خبر را دنبال کرده و زمانی مطلع شد که موشک در هوا بود.

چین نیز ابراز نگرانی جدی کرد و از همه طرف‌ها خواست تا احتیاط و خویشتندار کنند. اما شینزو آبه نخست وزیر وقت ژاپن اظهار داشت که پرتاب موشک «اقدامی خشونت‌آمیز و ناپذیرفتنی» است همزمان کی مون جه رئیس جمهور کره جنوبی رفتار همسایه شمالی خود را با بی پروایی توصیف کرد و گفت بنابراین چاره ای جز حفظ تحریم ها نیست».

بیشترین بازدید موضوعات مهم