دستگیری حدود 800 دزد در ظرف یک‌ونیم ماه در کابل افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت امور داخله افغانستان شنبه 10 اکتبر تایید کرد، در جریان یک‌ونیم ماه اخیر حدود 800 دزد در شهر کابل پایتخت این کشور دستگیر شده‌اند که میان 12 تا 22 سال سن دارند؛ اما شهروندان کابل هنوزهم از افزایش ناامنی‌ها شدیداً شکایت دارند.

براساس گزارش روزنامه «هشت صبح»، برخی از شهروندان کابل مدعی اند که پولیس در بازداشت دزدان و راه‌زنان ناتوان است و حتا برخی از حوزه‌ها، با دزدان دست داشته یا به شکل هم‌سو عمل می‌کنند.

Advertisement

اما وزارت امور داخله افغانستان گفته است، پولیس در امر کاهش جرایم در شهر میلیونی تلاش کرده و نیاز است برای کاهش جرایم جنایی در پایتخت، شهروندان کابل به بسیج ملی بپیوندند.

این وزارت اضافه کرد، هر چند روند بازداشت مجرمان از سوی پولیس ادامه یافته، اما ثبت یک رویداد قتل برخاسته از جرایم جنایی سبب می‌شود که مردم همه دست‌آوردهای پولیس را نادیده بگیرند.

طارق آرین سخنگوی این وزارت امروز شنبه در توییتی نوشت: «جرم ابعاد و عوامل گسترده دارد. در این گزارش از تبانی پولیس با مجرمین یاد شده، باید تصریح نمایم که هرگاه متوجه شویم در یک حوزه‌، پولیس با شبکه‌های جرمی دست دارد، ریاست امنیت داخلی به‌گونهٔ عاجل در دستگیری آن اقدام می‌کند. لطفاً اگر موردی مشهود در‌ زمینه وجود دارد به ما اطلاع دهید.»

از سوی دیگر، عتیق‌الله امرخیل آگاه امور نظامی افغانستان به روزنامه «هشت صبح» گفته است، کابل در واقع همان پایتخت سابق است، اما نبود کادرهای «متعهد» و «کارکشته» سبب شده است که جرایم جنایی افزایش یابد.

امرخیل مدعی شد، در برخی از موارد، افراد بلندرتبه و حتا در میان پولیس از دزدان حمایت می‌کنند که سبب تشدید جرایم جنایی می‌شود. او هم‌چنان گفت که پولیس با توجه به نداشتن تجربه لازم، در بیش‌تر موارد از مدارا کار می‌گیرند که سبب می‌شود تا دزدان با آزادی بیش‌تر به جرایم‌شان ادامه دهند.

او تاکید کرد، پولیس باید در اعمال قانون جدیت بیش‌تر به خرج دهد تا وضعیت را دوباره زیر کنترل درآورد.

شایان ذکر است که شهروندان کابل از افزایش ناامنی‌ها و قتل‌های برخاسته از جرایم جنایی شدیداً شکایت دارند. در یکی از موارد، رامین یوسفی جوان 20 ساله که تازه به رشته مهندسی دانشگاه پولی‌تخنیک کابل راه یافته بود، شامگاه سه‌شنبه هفته گذشته از سوی دزدان کشته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم