آتش‌بس در قره‌باغ برای تبادل اسرا و کشته شدگان میان آذربایجان و ارمنستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دو هفته پس از آغاز جنگ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه ناگورنو قره‌باغ دو طرف موافقت کردند از امروز شنبه 10 اکتبر 2020 توافق آتش‌بس را برای تبادل اسراء و اجساد کشته شدگان به مورد اجرا بگذارند.

به گزارش خبر‌گزاری‌ها در این راستا مسکو اعلام کرد که وزیران خارجه آذربایجان و ارمنستان در نتیجه مذاکرات میان دو طرف که 10ساعت به طول انجامیده، توافق کردند تا آتش‌بس از ساعت 12:00 به وقت محلی روز شنبه 10 اکتبر 2020 به مورد اجرا گذاشته شود.

وزارت خارجه روسیه تاکید کرد که آذربایجان و ارمنستان با میانجی‌گری اعضای گروه مینسک وابسته به سازمان امنیت و همکاری‌ در اروپا شامل سه کشور ایالات متحده آمریکا، فرانسه و روسیه بر اساس اصول بنادین تسویه از امروز مذاکراتی فعال را با هدف دستیابی به راهکاری مسالمت‌آمیز در نزدیک‌ترین زمان ممکن آغاز کردند.

بنا به این توافق، دو طرف بر آغاز روند تبادل اسرا و دیگر افراد بازداشتی و اجساد کشته‌شدگان در پی عملیاتی شدن توافق آتش‌بس در قره‌باغ تحت نظارت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ تاکید کردند.

از سویی ایلشین امیر بایف معاون اول رئیس جمهوری آذربایجان در گفتگو با «العربیه» گفت که چنانچه ارمنستان مایل به از سرگیری روند مسالمت‌‌آمیز و آغاز مذاکرات باشد، باید دست از اظهارات تحریک کننده بردارد و روند عقب‌نشینی نیروهای ارمنستانی از اقلیم ناگورو قره‌باغ را آغاز کند.

این در حالی است که سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه تاکید کرده که «توافق میان دو طرف جنگ قره‌باغ درباره جزئیات توافق و به طور جداگانه انجام خواهد شد.

مذاکرات میان آذربایجان و ارمنستان شامگاه جمعه در مسکو و برای دستیابی به توافقی جهت برقراری آتش‌بس، تبادل اسرا و اجساد کشته شدگان و پایان دادن به جنگ در قره‌باغ منعقد شده است.

این در حالی است که الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان اصرار داشت که کشورش هیچ‌گونه عقب‌نشینی‌هایی را در گفتگوها با ارمنستان نمی‌پذیرد و پیش‌بینی کرد که اصرار ارمنستان بر شناسایی ناگورنو قره‌باغ به عنوان بخشی از این کشور، مذاکرات را ناکام خواهد گذاشت.

توافق میان آذربایجان و ارمنستان در پاسخ به فراخوان ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه است که خواستار برقراری آتش‌بس میان طرف‌های مناقشه در بحران قره‌باغ شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم