.
.
.

نخست‌وزیر هند: از صلح مورد قبول افغان‌ها حمایت می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نارندرا مودی نخست‌وزیر پنج‌شنبه 8 اکتبر در دیدار با عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در دهلی‌نو گفت، کشورش از صلح مورد قبول افغان‌ها حمایت می‌کند.

براساس اعلامیه‌ای شورای عالی مصالحه ملی افغانستان، مودی اضافه کرد: «صلحی که مورد قبول افغان‌ها باشد مورد قبول هند است و کشورش از صلح پایدار و ثبات در افغانستان حمایت و پشتیبانی می‌کند چون با آمدن صلح و ثبات دیگر زمینه‌ای برای فعالیت‌های گروه‌های دهشت‌افگن فراهم نمی‌باشد.»

در همین حال، عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در این دیدار در مورد تلاش‌ها برای تأمین صلح و مذاکرات دوحه صحبت کرد.

شایان ذکر است که عبدالله عبدالله سه‌شنبه هفته جاری در سفری رسمی وارد دهلی‌نو پایتخت هند شد و قبل از آن به اسلام‌آباد پاکستان نیز سفر کرده بود با مقام‌های ارشد آن کشور از جمله عمران‌خان نخست‌وزیر پاکستان گفت‌وگو کرد.

نخست‌وزیر پاکستان نیز در دیدار با عبدالله عبدالله از تأمین صلح و ختم جنگ در افغانستان اعلام حمایت کرده بود.

شایان ذکر است که مراسم افتتاح اولین دور مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان نزدیک به چهار هفته پیش در دوحه قطر برگزار شد و گروه‌های تماس هر دو طرف کارش را روی تهیه طرزالعمل کاری برای آغاز مذاکرات رسمی شروع کردند.

خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع رسمی سه‌شنبه 6 اکتبر 2020 گزارش داد که هیأت‌های مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان در دوحه قطر روی طرزالعمل کاری مذاکرات صلح به توافق رسیدند.

این منابع رسمی اضافه کردند، این طرزالعمل کاری دارای 19 ماده است که به همکاری مقام‌های آمریکایی حاصل شد و هیأت‌های مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان مکلف هستند در جریان گفت‌وگوهای صلح این طرزالعمل را رعایت کنند.