.
.
.

نخستین نشست مشترک وزرای خارجه یونان و ترکیه از آغاز بحران در شرق مدیترانه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه‌های دولتی ترکیه اعلام کردند که وزرای خارجه ترکیه ویونان پنج‌شنبه 8 اکتبر برای نخستین‌بار از آغاز تنش میان این دو کشور عضو ناتو بر سر حقوق حفاری‌های نفتی و گازی و مرزهای دریایی در شرق مدیترانه، به گفت‌وگو نشستند.

خبرگزاری آناتولی خاطرنشان نمود که مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه و نیکوس دندیاس همتای یونانی او در حاشیه مجمع جهانی امنیت در براتیسلاوا پایتخت جمهوری چک به تبادل نظر در مورد «مسائل دوجانبه ومنطقه‌ای» پرداختند.

شایان ذکر است که کشتی کاوشگر ترک از نزدکی سواحل قبرس خارج شده و به سوی شمال در جهت بنادر ترکیه حرکت کرده که بدین ترتیب دومین شناور ترک است که آنکارا آن را از آب‌های شرق مدیترانه در پی بروز بحران خطرساز با یونان و قبرس خارج ساخت که می‌رفت به درگیری‌های نظامی بیانجامد. این اقدام ترکیه استقبال اتحادیه اروپایی را در پی داشت.

گفتنی است که یونان پیشتر تأکید کرده بود تا پیش از اقدام آنکارا برای آنچه که «اقدامات تحریک آمیز ترکیه» توصیف کرده، حاضر به مذاکره نیست. این در حالی است که آلمان و پیمان ناتو در راستای حل این بحران تلاش به خرج دادند.

بروز این اختلافات بر سر ذخایر نفت و گاز منجر به تمرکز قوای نظامی در شرق مدیترانه از سوی چندین طرف گردید و بر دامنه اختلافات ترکیه و اتحادیه اروپایی نیز بشکل ملحوظی افزود. ترکیه و یونان دو کشور عضو ناتو، ناوهای جنگی خود را برای اجرای رزم آیش‌های نظامی به منطقه ای اعزام کردند که کشتی کاوشگر عروج ریس سرگرم فعالیت بود تا به بر جدیت خود در مقابله با این گونه اقدامات تأکید کنند.

دامنه تنش‌ها درمنطقه شرق مدیترانه به علت مطالبات متبادل ترکیه از یک سو و یونان و قبرس از سوی دیگر در خصوص حقوق مالکیت منابع انرژی موجود در این آب‌ها بالا گرفته است.

اتحادیه اروپا در حال حاضر تصمیمی بر اعمال تحریم علیه ترکیه پیرامون منازعه جاری بر سر منابع انرژی در مدیترانه نگرفته اما به آنکارا هشدار داده که احتمال اجرای تدابیر تحریمی در صورت نقض مجدد قوانین بین‌المللی همچنان پابرجاست.