.
.
.

مناظره انتخاباتی میان مایک پنس و کامالا هاریس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک هفته پس از اولین مناظره انتخاباتی میان دونالد ترامپ و جو بایدن دو نامزد جمهوری‌خواه و دمکرات ریاست جمهوری آمریکا، شامگاه چهارشنبه 7 اکتبر 2020 مناظره میان مایک پنس و سناتور کامالا هاریس معاونان آن نیز برگزار شد.

در این مناظره مایک پنس معاون دونالد ترامپ نامزد جمهوری‌خواه، تاکید کرد که به همراه ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری 3 نوامبر پیروز خواهند شد.

مایک پنس، سناتور کامالا هاریس را به «تضعیف اعتماد» مردم آمریکا به واکسن احتمالی ضد ویروس جدید کرونا متهم کرد.

پنس خطاب به هاریس گفت «در حقیقت شما اعتماد مردم به واکسن را تضعیف می‌کنید، که اگر واکسن در دوره ریاست جمهوری ترامپ تولید شود (آن را استفاده نخواهید کرد)، این امری غیر معقول است».

این اظهارات مایک پنس در واکنش به سخنان پیشین سناتور هریس مطرح شد که طی آن گفته بود«چنانچه واکسنی تولید شود و پزشکان آن را توصیه کنند از اولین کسانی خواهم بود که در صف برای زدن واکسن خواهند ایستاد، اما اگر ترامپ به ما توصیه کند که باید آن را استفاده کنیم، آن را استفاده نخواهم کرد».

معاون رئیس جمهوری آمریکا همچنین چین و سازمان جهانی بهداشت را به بازی گرفتن مردم آمریکا متهم کرد و در این راستا پکن را مسئول پاندمی ویروس جدید کرونا دانست.

او گفت که پرزیدنت ترامپ گروه داعش را نابود و رهبر آن ابوبکر البغدادی را کشته است و به وعده خود برای انتقال سفارت ایالات متحده آمریکا به شهر قدس عمل کرده است.

مایک پنس در بخش دیگری از سخنانش گفت که پرزیدنت ترامپ بیش از دستگاه اطلاعاتی آمریکا به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اعتماد دارد.

او ضمن اشاره به این‌که دولت ترامپ « رکود بزرگی» را از دولت پیشین به ارث برده است، طرح «اوباما کر» را بلایی برای مردم آمریکا توصیف کرد و گفت دونالد ترامپ به دستاوردهای اوباما اعتمادی ندارد.

از سویی دونالد ترامپ مناظره مایک پنس در مقابل سناتور هاریس معاون رقیب دمکراتش را تحسین کرد و گفت« پنس عملکرد خوبی در مناظره داشت». ترامپ همچنین ضمن انتقاد از کامالا هاریس او را به «ماشین خطا» توصیف کرد.

از سویی سناتور هریس معاون جو بایدن رقیب دمکرات ترامپ، ضمن انتقاد از عملکرد دولت دونالد ترامپ در مقابله با بحران پاندمی کووید-19 آن را «بزرگترین شکست» در تاریخ آمریکا عنوان کرد.

هریس در ابتدای مناظره گفت که مردم آمریکا در دوره ریاست ترامپ شاهد بزرگترین شکست دولت در تاریخ کشور بودند.

هریس جو بایدن نامزد دمکرات را عامل اتحاد آمریکایی‌ها و پایان دادن به شکاف‌ها در این کشور توصیف کرده و خواستار اصلاح سیستم عدالت کیفری شد.

هاریس گفت که ترامپ از طریق دستگاه قضایی برای لغو قانون خدمات بهداشت تلاش می‌کند، او همچنین افزود که رئیس جمهوری آتی آمریکا باید قاضی دادگاه عالی را تعیین کند.

معاون نامزد دمکرات نیز گفت که جو بایدن در صورت انتخاب در انتخابات ریاست جمهوری آتی مالیات را افزایش نخواهد داد.

علی‌رغم مناظره پرتنش اخیر بین دونالد ترامپ و جو بایدن که با تنش و فحاشی همراه بود، مناظره میان معاونان آنها اما با آرامی و احترام متقابل برگزار شد.