.
.
.

در ادامه مستند «با بندر بن سلطان»: رهبران فلسطینی از حل مسئله فلسطین طفره می‌روند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاده بندر بن سلطان رئیس سابق اطلاعات سعودی و سفیر اسبق ریاض در واشنگتن در بخش سوم از مستند «با بندر بن سلطان» که شامگاه چهارشنبه 7 اکتبر 2020 از شبکه «العربیه» پخش شد، با بیان این‌که رهبران فلسطینی از یافتن راه حلی برای مسئله فلسطین طفره می‌روند و اعتماد به آنها دشوار شده است، گفت که ناسپاسی رهبران فلسطینی بر تعلق سعودی به مسئله فلسطین تاثیری نخواهد داشت.

بندر بن سلطان همچنین گفت که فلسطین نه به خاطر رهبرانش، برای پادشاهی عربی سعودی در اولویت و حائز اهمیت است.

بن سلطان گفت که از دیدگاه رهبران فلسطینی ایران و ترکیه مهمتر از ریاض، کویت، ابوظبی، قاهره، دبی و مسقط هستند.

او گفت: «در مرحله‌ای دشوار و جهانی ناآرام به سر می‌بریم و بر رهبران و اولیای امور ما واجب است که از امنیت ملی‌ و منافع ملی، اقتصادی و اجتماعی ملت‌هایمان محافظت کنند».

شاهزاده بندر بن سلطان در ادامه گفت که مصر همواره شب و روز تلاش کرده تا راه حلی را برای مسئله فلسطین و برداشتن تحریم‌های اعمال شده بر نوار غزه بیابد اما از غزه تنها تروریسم و قتل نصیب این کشور شده است.

از سویی و در واکنش به گفتگوهای انجام شده در مستند «با بندر بن سلطان» انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه دولت امارات متحده عربی، شامگاه چهارشنبه، گواهی شاهزاده بندر بن سلطان بر تاریخ را روایتی صادقانه از تعهد کشور برادر، پادشاهی عربی سعودی و کشورهای خلیجی در قبال مسئله فلسطین عنوان کرد.

انور قرقاش گفت که «هر چند که رک‌گویی به تاخیر افتاده اما همچنان ضرورت دارد و فرصت‌های دیروز تکرار نخواهند شد و همگرایی عقلانی که در ابتدا منافع ما و تعهدات اخلاقی‌مان در مسئله فلسطین را حفظ کند همچنان عنوان مرحله خواهد ماند».

شایان ذکر است رئیس سابق اطلاعات سعودی شامگاه دوشنبه در بخش نخست از مستند «با بندر بن سلطان» گفته بود «ایران هموار تلاش کرده با مسأله فلسطین و به ضرر مردم فلسطین سوداگری کند».