کمیساریای اروپا: «مذاکرات الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا» به بن‌ بست رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در پی تشدید تنش‌های میان اروپا و ترکیه، کمیساریای اروپا سه‌شنبه 6 اکتبر 2020 ضمن اشاره به این‌که ترکیه اقتصادش را تضعیف، دموکراسی را کاهش و دادگاه‌های مستقل در این کشور نابود کرده است، اعلام کرد که این رویکردهای ترکیه تلاش‌ها برای پیوستن آنکارا به اتحادیه اروپا را بیش از هر زمانی دشوارتر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری‌ها کمیساریای اروپایی که ساختار اجرایی اتحادیه اروپا است در گزارش سالیانه خود درباره ترکیه گفته که « ترکیه به طور قابل اعتمادی به نگرانی‌های جدی اتحادیه اروپا درباره ادامه تحولات منفی در حاکمیت قانون، حقوق اساسی و دستگاه قضایی در این کشور، اعتنایی نمی‌کند».

Advertisement

کمیساریای اروپا همچنین افزود که با این وجود «مذاکرات برای پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا عملا به بن بست رسیده است».

کمیساریای اروپایی توضیح داد که «پس‌رفت خطرناک در ترکیه از زمان کودتای(نافرجام) سال 2016 همچنان ادامه دارد».

این کمیساریا نیز تاکید کرد «چنانچه تدابیر یک‌جانبه یا تحریک‌هایی مانند نقض قوانین بین‌المللی ادامه یابد اتحادیه اروپا همه ابراز و گزینه‌های پیش رو را به کار خواهد برد».

وزارت خارجه ترکیه اما در مقابل گزارش کمیساریای اروپا را « جانبدارنه و غیر سازنده» عنوان و طی بیانیه‌ای تاکید کرد آنکارا همه انتقادات صورت گرفته از اقتصاد، روند دموکراسی و سیستم قضایی این کشور را نمی‌پذیرد و کماکان به روند پیوستن به اتحادیه اروپا متعهد است.

شایان ذکر است ترکیه که عضو پیمان آتلانتیک شمالی ناتو است از سال 2005 پس از انجام اصلاحاتی در ساختارهای اقتصادی و سیاسی‌اش که آن را به شریک تجاری و بازار پررونق جدید مهمی تبدیل کرده، مذاکرات برای پیوستن به اتحادیه اروپا را آغاز کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم