اروپا از تنش‌زدایی؛ مسکو از حمایت ارمنستان؛ ایران از مزدوران سوری در قفقاز می‌گوید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

همزمان با ادامه درگیری‌های شدید نظامی در ناگورنی قره‌باغ، اتحادیه اروپا طرفین منازعه را به خودداری از تشدید هر چه بیشتر درگیری‌ها و بازگشت به میز مذاکرات بدون پیش شرط را فراخواند، ولادمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه نیز از طرفین خواسته تا عملیات نظامی را متوقف کنند اما در عین حال بر آمادگی کشورش برای انجام تعهدات‌اش در قبال ارمنستان به عنوان یک هم‌پیمان در چارچوب سازمان پیمان امنیت جمعی تأکید کرد، ایران نیز نسبت به «انتقال عناصر مسلح از سوریه و دیگر مناطق به نزدیکی مرزهایش» هشدار داد و روحانی گفت «اجازه اعزام تروریست‌ها به مرزهای خود به هر بهانه و انگیزه را نخواهد داد».

جوزپ بورل مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا گفت که روند دیپلماتیک، تصویر روشنی از تحولات این منازعه ندارد، زیرا ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا به دلایل امنیتی، حضور میدانی در عرصه درگیری‌ها ندارند.

او ضمن اشاره به موارد نقض حقوق بشر جهانی در ناگورنو قره‌باغ، تأکید کرد که دخالت نظامی خارجی باعث تشدید مناقشات می‌شود که از 27 سپتامبر گذشته آغاز و کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر را به دنبال داشته ‌است.

وی از اعضای پارلمان اروپا خواست تا با احتیاط تمام و با توجه به امکان‌ناپذیری اطمینان از گزارش‌های رسانه‌ای با آنها تعامل داشته باشند. بورل عنوان داشت که نبرد رسانه‌ای بی‌امانی برای بسیج افکار عمومی و کشاندن طرف‌های منطقه‌ای به این مناقشه در جریان است.

پوتین و دفاع از ارمنستان

این در حالی است که ولادمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه با اینکه از طرفین این مناقشه خواسته تا عملیات نظامی را متوقف کنند اما در عین حال بر آمادگی کشورش برای انجام تعهدات‌اش در قبال ارمنستان به عنوان یک هم پیمان در چارچوب سازمان پیمان امنیت جمعی تأکید ورزید.

پوتین چهارشنبه 7 اکتبر در گفت‌وگو با کانال یک روسیه عنوان داشت: «ما تعهدات معینی در قبال ارمنستان در چهارچوب پیمان امنیت جمعی داریم. باید بگویم که روسیه نسبت به تعهدات این پیمان همانند همیشه، التزام داشته و ما این رویه را ادامه خواهیم داد».

این در حالی است که ترکیه رسما اعلام کرد که در جنگ ناگورنو قره‌باغ از جمهوری آذربایجان دفاع می‌کند.

نگرانی ایران از انتقال جنگجویان سوری به قفقاز

در همین اثنا حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران نیز نسبت به خطر تبدیل مناقشه نظامی میان آذربایجان و ارمنستان به جنگی منطقه ای هشدار داده و تأکید کرد که «انتقال عناصر مسلح از سوریه و دیگر مناطق به نزدیکی مرزهای ایران، از دید تهران به هیچ روی پذیرفتنی نیست و ایران اجازه اعزام تروریست‌ها به مرزهای خود به هر بهانه و انگیزه را نخواهد داد».

از سوی دیگر وزارت دفاع آذربایجان اعلام کرد که عملیات نظامی در چندین محور در راستای گسترش پهنه دستاورهای متحقق شده ظرف روزهای گذشته به مورد اجرا درآمده است.

در همین راستا ارمنستان تأکید کرد که نیروهای آذربایجان در طول مرز قره باغ با ایران متمرکز شده‌اند. به گفته وزیر دفاع ارمنستان، نیروهای ارتش آذربایجان در شمار زیاد برای پیشروی در طول مرزها حضور دارند و این نحوه تمرکز قوا، اقدام تحریک آمیز آشکاری از سوی آذربایجان است که می‌کوشد نیروهای قره باغ را وادار به تیراندازی یا اجرای حملاتی در امتداد ایران کند.

وی افزود که طرف ایرانی می‌بایست مانع تحرک قوای آذربایجان شده یا آن‌ها را وادار به عدم تمرکز در مرزها سازد.

نیکول باشینیان نخست‌وزیر ارمنستان تأکید دارد که اقدامات ترکیه و آذربایجان تا مرز «حمله تروریستی رسیده» که به بیان وی «بخشی از ادامه نسل‌کشی ارامنه به حساب می‌آید».

به گفته نخست‌وزیر ارمنستان، «تردیدی نیست که این سیاست، ادامه نسل‌کشی ارامنه و احیای امپراتوری ترکیه است».

موضعگیری‌ها و فراخوان‌ها در راستای آرام‌سازی در حالی است که نبردها و بمباران‌های متقابل میان طرفین مناقشه همچنان ادامه دارد.

کشته شدن 280 سرباز

خبرگزاری انترفاکس روسیه چهارشنبه 7 اکتبر به نقل از وزارت دفاع منطقه ناگورنی قره‌باغ آورده‌است که با کشته شدن 40 سرباز دیگر، شمار تلفات آنها از زمان آغاز نبرد با نیروهای آذربایجان در 27 سپتامبر گذشته به 280 نفر رسید.

گفتنی است که ناگورنی قره باغ از 25 سال پیش به این طرف، عرصه نبردهای خونبار میان نیروهای آذربایجان و قوای ارمنی‌تبار می‌باشد.

این در حالی است که الهام علی‌اف رئیس‌جمهوری آذربایجان روز یکشنبه چهارم اکتبر 2020 در گفت‌وگوی اختصاصی با العربیه تاکید کرد که کشورش در جنگ با ارمنستان در وضعیت هجومی قرار دارد و «می‌کوشد سرزمین‌هایش را پس بگیرد».

او با تاکید بر اینکه «راه حل بحران، تن دادن به قطعنامه‌های شورای امنیت است» گفت: «اگر جامعه جهانی در اجرایی کردن قطعنامه‌هایش ناکام بماند، خود ما رأسا این کار را می‌کنیم».

علی‌اف با اشاره به اینکه «سرزمین‌های ما اشغال شده‌اند و به تلاش برای بازپس‌گیری آنها ادامه می‌دهیم»، گفت: « اگر ارمنستان عقب‌نشینی کند، برای آتش‌بس آماده‎ایم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم