شمشیر آخته تحریم‌های آلمان بر گردن روسیه؛ معمای ناوالنی را حل کنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به دنبال تاکید سازمان ممنوعیت سلاح شیمیایی در سه‌شنبه 6 اکتبر مبنی بر پیدا شدن ماده شبیه به سم نویچوک (دارای کاربردهای نظامی) در نمونه‌های خون الکسی ناوالنی شخصیت اپوزسیون روسی که ه بخاطر عوارض مسمومیت شدید در شرایط وخیم به برلین انتقال یافت، بر میزان تردیدها در خصوص دست داشتن روسیه در این حادثه افزوده شد و مطالبات بین‌المللی برای روشن شدن این موضوع نیز افزایش یافت.

آلمان چهارشنبه 7 اکتبر طی موضعی قاطع تاکید کرد: «در صورت عدم توضیح روسیه در مورد مسمومیت ناوالنی، نمی‌توان از اعمال تحریم علیه روسیه اجتناب کرد».

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان گفت که تحریم‌های پله‌ای و معینی در مورد مسئولان روسیه در صورت عدم اقدام مسکو به دادن اطلاعات کافی و مفید برای روشن شدن این حادثه، اعمال خواهد شد.

وزیر خارجه آلمان افزود: «استفاده از ماده شیمیایی که در جنگ‌ها به کار می‌رود، قانون بین‌المللی را نقض کرده، لذا از چنین امری نمی‌توان بدون مجازات گذشت. روشن است که در صورت عدم توضیح پیرامون این موضوع و ندادن اطلاعات ضروری، اجتناب از تحریم‌ها با اهدافی معین و متناسب با این اقدام در مورد طرف مسئول روسی، اجتناب‌ناپذیر خواهد بود».

دوران نقاهت در آلمان

لابراتوارهای تخصصی در آلمان، فرانسه و سوئد عملا تائید کردند که ناوالنی 44 ساله که یکی از سرسخت‌ترین مخالفان ولادمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه است، قربانی سم اعصاب از نوع نویچوک شده است اما مسکو بلافاصله این موضوع را تکذیب کرد.

الکسی در حال حاضر پس از دریافت معالجات لازم در برلین و مرخص شدن از بیمارستان در 23 سپتامبر گذشته، دوران نقاهت خود را به همراه خانواده در آلمان می گذراند.

این مخالف سرشناس پوتین در مصاحبه با مجله «دیر اشپیگل» در اوایل ماه جاری، پوتین را به مسئولیت دست داشتن در مسموم کردن خود متهم و تاکید کرد به هیچ وجه دچار ترس و وحشت نشده است. این در حالی است که کرملین به طورکلی این اتهام را رد می‌کند.

ماده سمی ضد اعصاب

گفتنی است که ناوالنی زمانی که در 20 اوت گذشته سوار بر هواپپما از سیبری عازم مسکو بود، پیش از انتقال به آلمان در بیمارستانی در سیبری بستری شد و آزمایش‌ها نشان داد که با سم نویچوک مسموم شده که ماده‌ای سمی ضد اعصاب است که به وسیله کارشناسان دوران اتحاد جماهیر شوروی سابق برای اهداف نظامی ساخته شده است.

پیشتر بریتانیا اعلام کرده بود که همین سم خطرناک فلج‌کننده اعصاب در سال 2018 برای مسموم کردن سرگی اسکریبال جاسوس سابق روسیه و دخترش یولیا در سالزبوری به کار رفته بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم