آمریکا: خودخواهی در مذاکرات صلح افغانستان را به سوریه دوم تبدیل خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان به تازگی در گفت‌وگو با طلوع نیوز گفت، خودخواهی در مذاکرات صلح میان دولت کابل و طالبان تکرار اشتباه است و افغانستان را به سوریه دوم مبدل خواهد ساخت.

خلیلزاد هشدار داد: «چنین نظری که همه چیز ما هستیم و طرف دیگر هیچ چیز نیست و برعکس طرف دیگر بگوید که هرچیزی که ما می‌خواهیم باید قبول کنند، یک فارمول برای حل سیاسی نیست و این یک تکرار اشتباهات گذشته است و نتیجه‌اش جنگ و به گفته بعضی‌ها مبدل شدن افغانستان مثل سوریه خواهد بود.»

او اضافه کرد، مذاکرات میان هیأت‌های دولت افغانستان و طالبان پیشرفت‌های داشته است و آمریکا تلاش دارد تا دو طرف را به کاهش زود هنگام خشونت‌ها، رسیدن به آتش‌بس و یک توافق سیاسی قناعت دهد.

خلیلزاد تاکید کرد: «خشونت بسیار زیاد است، افغان‌ها بسیار کشته می‌شوند باید خشونت کم شود و این وعده داده شده بود و این وعده باید عملی شود و جای خشونت را صلح بگیرد و جای دشمنی را قبولی یکدیگر بگیرد و افغان‌ها هم امیدوار هستند و ما هم امیدوار هستیم.»

از سوی دیگر، محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان سه روز پیش به قطر رفت و در یک انستیتوت پژوهشی آن کشور اعلام کرد، بدون حفظ نظام جمهوریت رسیدن به صلح ناممکن است.

غنی تاکید کرد: «صلح افغانستان نمی‌تواند صلح نخبگان یا طبقات باشد. صلح افغانستان باید صلح مردم افغانستان باشد. به این خاطر باید به مردم اولویت داده شود و آینده افغان‌ها را تضمین کند. آینده که هر افغان در آن خود را ببینند و احساس کنند.»

شایان ذکر است که خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع رسمی سه‌شنبه 6 اکتبر 2020 گزارش داد که هیأت‌های مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان در دوحه قطر روی طرزالعمل کاری مذاکرات صلح به توافق رسیدند.

این منابع رسمی اضافه کردند، این طرزالعمل کاری دارای 19 ماده است که به همکاری مقام‌های آمریکایی حاصل شد و هیأت‌های مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان مکلف هستند در جریان گفت‌وگوهای صلح این طرزالعمل را رعایت کنند.

مراسم افتتاح اولین دور مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان سه هفته پیش در دوحه قطر برگزار شد و گروه‌های تماس هر دو طرف کارش را روی تهیه طرزالعمل کاری برای آغاز مذاکرات رسمی شروع کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید