.
.
.

راز اصلی چاقی شکم چیست و چگونه از شر آن خلاص شویم؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

از بین بردن علل اصلی هر بیماری، یکی از گام‌های مهم و منطقی برای پیشگیری از آن بیماری است. چربی شکم که معمولا در اطراف اندام‌های داخلی بدن جمع می‌شود و به عنوان «چربی‌های احشایی» شناخته می‌شود، با بروز بسیاری از بیماری‌ها ارتباط نزدیک دارد. بنابراین از بین بردن چربی‌های احشایی به عنوان یکی از اصلی‌ترین ابزارها برای داشتن نشاط، سلامتی و برخورداری از اندامی زیبا و مناسب به شمار می‌رود.

برخی افراد برای از بین بردن و رهایی از چربی شکم به رژیم‌های غذایی روی می‌آورند و برخی دیگر به ورزش، اما اخیرا روزنامه بریتانیایی «The Express» طی گزارشی نوشته اشت، برای کاهش سطح چربی احشایی راهی بدون نیاز به ورزش وجود دارد.

طبق نوشته این روزنامه راه رهایی از شکم گُنده یا چربی شکم فقط با کاهش یا ترک برخی نوشیدنی‌ها که باعث تشکیل «چربی احشایی» در سطوح بالا و خیلی سریع در داخل بدن می‌شود، میسر خواهد بود.

بروز چربی شکم تنها در 10 هفته.

مجله پزشکی «Clinical Investigation» با انتشار نتایج یک تحقیق نوشت، مصرف نوشیدنی‌های شیرین با فروکتوز منجر به ذخیره بالاترین مقدار چربی احشایی در بدن می‌شود. این پژوهش نشان داد که نوشیدنی‌های شیرین شده با فروکتوز تنها در فاصله زمانی 10 هفته‌ای منجر به ظهور چربی شکم‌، افزایش وزن بدن و حتی منجر به تشکیل چربی احشایی در سطح بالایی در جسم می‌شود.

شورای اطلاعات غذایی اروپا «EUFIC»، «فروکتوز» را قندی که به طور طبیعی در عسل و میوه‌ها یافت می‌شود، تعریف کرده است. این نوع قند در خرما، کشمش، انجیر، سیب و آب میوه‌های تازه یافت می‌شود.

فروکتوز مونوساکارید در کبد هضم می‌شود و باعث تولید گلوکز، گلیکوژن ، لاکتات و اسیدهای چربی می‌شود.

هشدار «EUFIC» در باره مصرف بیش از اندازه نوشیدنی‌ها

شورای اطلاعات غذایی اروپا هشدار داده است که مصرف بیش از حد نوشیدنی‌هایی که با قند شیرین شده‌اند، در مدتی کوتاه منجر به تولید فرکتوز در سطوح بسیار بالاتری از آنچه در غذایی معمولی یا طبیعی مصرف می‌‌شود، خواهد شد.تحقیقات شورای اطلاعات غذایی اروپا نشان می دهد که مصرف نوشیدنی که با قند شیرین شده باشد، بیش از نیاز طبیعی به فرد انرژی می دهد در نتیجه اگر این انرژی با افزایش فعالیت بدن جبران نشود، منجر به افزایش وزن می‌شود.

تحقیقات «EUFIC» نشان داده که مصرف شکر یا قند به طور طبیعی به سلامتی انسان آسیب نمی‌رساند اما مصرف روزانه بیش از اندازه نوشیدنی‌های شیرین شده با قند باعث ایجاد چربی احشایی شده و در نهایت به زیادی وزن وبیماری ناشی از آن منجر خواهند شد.

مشروبات محلاة بالسكر
مشروبات محلاة بالسكر

گزارش شورای اطلاعات غذایی اروپا«EUFIC» با یافته‌های تحقیقات انجام شده توسط «انجمن قلب» در آمریکا که نتایج آن در مجله علمی Circulation منتشر شد، همسو و در واقع یک نتیجه را نشان داده است.

انجمن قلب در آمریکا در تحقیقات خود به این نتیجه رسید که مصرف بیس از اندازه نوشیدنی‌های شیرین شده با قند با افزایش چربی‌های احشایی و زیادی وزن ارتباطی مستقیم دارد.

تاثیر منفی نوشیدنی‌ها بر هورمون‌های بدن و قلب

تحقیقات انجمن قلب در آمریکا که به مدت 6 سال با آزمایش افراد داوطلب انجام گرفت، نشان داد که «شربت ذرت» که یکی از متداول ترین قندهای موجود در نوشیدنی‌های شیرین شده با قند، است دارای فروکتوز بسیار بالایی است و میزان چربی احشایی را به مقدار زیاد افزایش می‌دهد. محققان همچنین دریافتند که چربی احشایی بر هورمون‌های بدن انسان تأثیر منفی می گذارد و اعتقاد بر این است که در بیماری‌های قلبی نقشی اساسی دارد.

دکتر کارولین فاکس، محقق اصلی این تحقیق، اظهار داشت: «پیام ما (تیم تحقیقاتی) به مصرف کنندگان این است: هنگام مصرف نوشیدنی‌های شیرین شده با قند باید احتیاط کرد و مقادیر مصرفی را کنترل کرد».

گروه تحقیقاتی دکتر کارولین در پایان با ارسال پیامی برای مسئولان نهادهای مشرف بر تولید مواد غذایی به خصوص نوشیدنی‌های شیرین شده از آنها خواست تا در این زمینه سیاستی را اتخاذ کنند که بر نتایج علمی تحقیقات مبتنی باشد زیرا ممکن است نوشیدنی‌های شیرین شده با شکر برای سلامتی انسان مضر باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم