شعله‌ورتر شدن آتش جنگ میان آذربایجان و ارمنستان در قره‌باغ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

منابع خبری روز یکشنبه 4 اکتبر از شدت گرفتن درگیری‌های مرزی میان آذربایجان و ارمنستان خبر دادند.

خبرگزاری‌ها می‌گویند با ورود درگیری به هشتمین روز خود، دامنه نبرد میان نیروهای آذربایجان و ارمنستان در قره باغ، به تدریج افزایش یافته و دایره آن به روستاها و مناطق اطراف این منطقه گسترش یافته است.

خبرگزاری‌ها روز یکشنبه به نقل از شاهدان عینی از حملات جدید و وقوع انفجارهای مهیب در منطقه استپاناکرت، بزرگترین شهر در منطقه قره باغ که ارمنستان و آذربایجان بر سر مالکیت آن اختلاف دارند، خبر دادند.

مقامات آذربایجان اعلام کردند، پس از گلوله باران شهر استپاناکرت قره باغ توسط نیروهای ارمنستان آنها دست به اقدامات تلافی جویانه زده‌اند.
در همین حال وزارت دفاع آذربایجان اعلام کرد که گنجه، دومین شهر آذربایجان، هدف آتش توپخانه نیروهای ارمنی قرار گرفته است.

این در حالی که مقامات قره‌باغ از انهدام یک باند فرودگاه نظامی وابسته به نیروهای ارمنی خبر دادند.

وزارت دفاع آدربایجان در توئیتی در شبکه اینترنت اعلام کرد، که شهر گنجه در جمهوری آذربایجان زیر آتش نیروهای ارمنی قرار گرفته است.

کشته شدن 64 شبه نظامی سوری وابسته به ترکیه در آذربایجان

دیدبان حقوق بشر سوریه روز یکشنبه اعلام کرد، 64 تن از شبه نظامیان سوری وابسته به ترکیه که برای جنگ در قره باغ به آذربایجان اعزام شده بودند، در نبردهای 24 ساعت گذشته کشته شدند.

دیدبان حقوق بشر سوریه فاش کرد، این تعداد کشته شدگان در واقع از میان 1200 شبه‌نظامی سوری وابسته به ترکیه هستند که از هفته گذشته برای جنگ در کنار آذربایجانی‌ها به مناطق جنگی قره باغ اعزام شده‌اند.

در حالی که دعوت به آرامش و آتش بس از سوی کشورهای جهان مرتب شنیده می‌شود، جبهه‌های جنگ در امتداد نوار مرزی قره باغ شاهد اوج شدید نبردها میان نیروهای آذربایجان و ارمنستان است

ارتش آذربایجان چندی پیش حمله گسترده را در ممناطق قره باغ آغاز کرد.

گفتنی است که درگیری‌های آذربایجان و ارمنستان شدیدترین جنگ در دهه‌های گذشته به شمار می‌رود.

موضوع بحث‌بر انگیز در این نبرد این است که دو کشور اتهاماتی مبنی بر بکارگیری مزدوران خارجی با یک‌دیگر رد و بدل می‌کنند.

در همین الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان گفته است که کشورش دیگر نمی‌تواند برای محقق شدن «وعده‌های بیهوده مانند مذاکرات و همکاری» 30 سال دیگر منتظر بماند.

او گفت تنها شرط متوقف کردن جنگ خروج نیروهای ارمنستان از آدربایجان است.

علی اف گفته است که ارمنستان خواهان صلح نیست و تاکنون چهار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را برای خروج از «قره‌باغ» زیرپا گذاشته است.

از سوی دیگر نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان، گفته است که ترکیه هزاران نفر از «مزدوران و تروریست‌ها» را از مناطق تحت اشغال ترک‌ها در شمال سوریه به جبهه‌های جنگ در قره باغ منتقل کرده است اما در مقابل آذربایجان با نفی این اتهامات ایروان را به اعزام مزدوران خارجی به جبهه‌های جنگ متهم کرده است .

ایلشین امیربایوف دستیار معاون اول رئیس جمهوری آذربایجان در این باره گفت: «ما گزارش‌هایی داریم که تأیید می‌کند ارمنستان 100 مزدور را که بیشتر آنها از سوریه هستند در مناطق درگیری وارد کرده است».

درحالی که دو کشور حضور مزدوران خارجی را در سرزمین خود نفی می‌کنند، روسیه و فرانسه از حضور مزدوران خارجی در جنگ قره باغ سخن گفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم