دبیرکل اتحادیه عرب: دخالت‌های ایران و ترکیه عامل تهدیدی علیه امنیت عربی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب در مصاحبه با روزنامه مصری «الاخبار» که شنبه 3 اکتبر نشر شد تأکید کرد که منطقه وارد مرحله بی‌سابقه‌ای از تهدید و چالش و بویژه دخالت‌های منطقه‌ای ایران و ترکیه شده‌ است.

ابوالغیط افزود که دخالت‌های ایران و ترکیه، تهدیدی برای امنیت ملی بسیاری از کشورهای عربی و به‌طور کلی امنیت عربی به‌شمار می‌آید.

دبیرکل اتحادیه عرب گفت: «مناطق عربی هست که در اشغال نظامیان و شبه‌نظامیان وابسته به ترکیه و ایران هستند.»

به گفته وی شبه‌نظامیان وابسته به ایران، تأثیر مخربی بر ثبات شماری از کشورهای عربی گذاشته و اوضاعی کاملاً بی‌سابقه را ایجاده کرده‌اند.

وی افزود که دخالت‌های ترکیه در سوریه، عراق و لیبی بیش از حد جسورانه است.

به نظر ابوالغیط هدف از دخالت‌های ترکیه و ایران در این کشورهای عربی، برهم زدن ثبات داخلی است و این گونه دخالت‌ها، تهدیدی برای امنیت عربی ایجاد می‌کند.

دبیرر کل اتحادیه عرب در خصوص موضوع فلسطین گفت: «سناریوی دست‌کشیدن اعراب از فلسطین صرفاً در خیالات برخی افراد وجود دارد. آنچه مرا آزار می‌دهد تبدیل شدن موضوع فلسطین به سوژه‌ای برای ایجاد اختلاف نظر است. این سناریو مردود است و باید از درگیرشدن در آن اجتناب نمود.»

ابوالغیط در مورد بازگشت سوریه به صندلی خالی خود در اتحادیه عرب گفت که این موضوع، مسئله‌ای نیست که تا این لحظه در موردش «توافق» لازم به وجود آمده باشد.

دبیرکل اتحادیه عرب در خصوص مناقشه یمن تأکید کرد که این کشور دچار بن‌بست ناشی از دخالت اطراف منطقه‌ای و بین‌المللی است و شبه نظامیان حوثی کاملاً وابسته به ایران بوده و هر گاه روزنه‌ای برای توافق ایجاد می‌شود، ایران اقدام به دخالت در امور می‌کند.

وی افزود: «امیدوارم مبادله بیش از 1000 اسیر میان دولت یمن و حوثی‌ها مقدمه‌ای برای دستیابی به توافق سیاسی فراگیر باشد.»

ابوالغیط در مورد بحران «سد رنسانس» گفت که موضع‌گیری عربی در حمایت کامل از مصر و سودان در مذاکرات سه جانبه با طرف اتیوپیایی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم