.
.
.

کانادا بررسی دلایل و اطلاعات درباره فاجعه سرنگونی هواپیمای اوکراینی را آغاز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی‌رغم گذشت ماه‌ها از وقوع فاجعه سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی توسط ایران، پیامدهای آن همچنان تا به امروز ادامه دارد.

در تازه‌ترین اقدامات انجام شده در رابطه با این پرونده 2 اکتبر 2020 اعلام شد که تیمی از محققان کانادایی به دولت این کشور درباره راست‌آزمایی ادعاهای ایران در این رابطه، مشاوره می‌دهند.

در پی حادثه سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین توسط سپاه پاسداران ایران که منجر به کشته شدن همه 176 سرنشین آن شد، دولت کانادا اقدام به تشکیل تیم تفحص و ارزیابی‌ ویژه خود کرده تا دلایل و اطلاعات جمع‌آوری شده درباره این فاجعه را بررسی و به دولت این کشور درباره میزان صحت و سقم ادعاهای ایران در‌باره این حادثه مشاوره دهند.

از سویی دفتر فرانسوا فیلیپ شامپین به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که پس از وقوع این حادثه در 8 ژانویه 2020 در اطراف تهران، تیم محققان کانادایی اقدام به جمع‌آوری، تنظیم و تحلیل همه شواهد، اطلاعات، دلایل و داده‌های اطلاعاتی در دسترس کرده تا به دولت کانادا درباره میزان درستی یا نادرستی ادعاهای ارائه شده از سوی ایران مشاوره دهند.

بنا به اظهارات شامپین این اقدام کشور کانادا گامی دیگر برای آشکار شدن حقیقت و مجازات ایران است و در راستای تلاش برای تحقق عدالت برای قربانیان این حادثه صورت می‌گیرد.

وزیر خارجه کانادا به خبرگزاری«آسوشیتد پرس» گفت:« به نمایندگی از خانواده‌های قربانیان برای تحقق عدالت و بستن این پرونده از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد».

شایان ذکر است تشکل بازماندگان قربانیان هواپیمای اوکراینی اعلام کرد 176 نفر از بازماندگان، به یاد 176 قربانی، در ساعت 8 شب 5 اکتبر 2020 در 9 شهر مختلف جهان گردهم خواهند آمد تا 3 خواسته اصلی خود را مطرح کنند.

این خواسته‌های سه‌گانه «محکومیت جنایت رژیم ایران در سازمان بین‌المللی هوانوردی تجاری و انتشار اطلاعات مربوط به این جنایت در سریع‌ترین زمان ممکن و ارائه یک نقشه راه برای کشف حقیقت و تحقق عدالت است.»

بازماندگان قربانیان این پرواز گزارش‌های بازخوانی جعبه‌های سیاه این هواپیما که از سوی سازمان هواپیمایی کشوری ایران منتشر شد را رد کرده و آن را نیرنگ و بازی سیاسی جدیدی از سوی تهران توصیف کردند.

هواپیمای مسافربری بوئینگ 737 شرکت هواپیمایی اوکراین، بامداد چهارشنبه 18 دی 98 پس از برخاستن از فرودگاه بین‌المللی خمینی تهران به مقصد کی‌یف، با دو موشک سامانه پدافند هوایی سپاه پاسداران منفجر شد.

در این حادثه 176 سرنشین این هواپیما کشته شدند. دست‌کم 139 نفر از مسافران هواپیما ایرانی و 57 نفر از آنها ایرانی-کانادایی بودند. مقامات ایران پس از سه روز کتمان حقیقت، سرانجام به شلیک موشک پدافندی سپاه پاسداران به این هواپیما به دلیل «خطای انسانی» اعتراف کردند.

هر چند در گزارش‌های بازخوانی جعبه‌های سیاه این هواپیما که از سوی سازمان هواپیمایی کشوری ایران انجام شد آمده که هواپیما به فاصله 25 ثانیه مورد هدف دو موشک قرار گرفت و برخی از سرنشینان در این فاصله زنده مانده بودند ولی یک منبع امنیتی ایرانی که نخواست هویتش فاش شود به خانواده قربانیان گفته که این هواپیما هدف سه موشک قرار گرفت و نه دو موشک.

سرنگونی هواپیمای اوکراینی در نزدیک تهران همزمان با آن اتفاق افتاد که ایران برای گرفتن انتقام‌ کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران ایران، شب هنگام به طور غافلگیرانه و بدون بستن حریم‌های هوایی این کشور به روی پروازهای تجاری، حمله با موشک‌های بالستیک به مقرهای نظامی محل استقرار سربازان آمریکایی در عراق را آغاز کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم