.
.
.

فوزیه کوفی مدافع حقوق زنان افغان نامزد جایزه صلح نوبل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای صلح ناروی (نروژ) به تازگی با نشر اعلامیه‌ای نوشت، فوزیه کوفی مدافع حقوق زنان افغان و عضو هیأت مذاکره‌کننده دولت افغانستان با طالبان در فهرست نامزدان احتمالی دریافت جایزه صلح نوبل سال 2020 شامل شده است.

در این اعلامیه آمده، با وجود دشواری‌ها، فوزیه کوفی برای تأمین حقوق زنان و صلح در افغانستان تلاش می‌کند.
براساس این اعلامیه، در کنار فوزیه کوفی، جاسیندا آردرن نخست وزیر نیوزلند، بنیامین فرنچ وکیل مدافع آمریکایی و سازمان گزارشگران بدون مرز نیر در فهرست نامزدان احتمالی دریافت جایزه صلح نوبل شامل اند.

در همین حال، فوزیه کوفی عضو هیأت مذاکره‌کننده دولت افغانستان با طالبان در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «قرار گرفتن در جمع پنج تن از کسانی‌که مورد ترجیح نوبل سال 2020 قرار گرفته اند برایم افتخار بزرگی است. بخش اعظم این افتخار مبارزات مشترک، طولانی و صلح خواهانه مردم افغانستان به ویژه زنان این کشور بر می‌گردد.»

کوفی اضافه کرد: «‏نفس مطرح شدن نام یک زن از سر زمین جنگ و صلح به معنی ارج‌گزاری به مبارزات صلح خواهانه مردم افغانستان به ویژه زنان این کشور است. مردمی که هم قربانی هستند و هم بزرگی بخشش را دارند.»

شایان ذکر است که فوزیه کوفی سیاستمدار، مدافع حقوق زنان و رئیس حزب «موج تحول» در افغانستان است. او به عنوان عضو مجلس نمایندگان این کشور نیز کار کرده است.

در حال حاضر فوزیه کوفی یکی از اعضای هیأت مذاکره‌کننده دولت افغانستان با طالبان در دوحه قطر است، او قبل از آغاز مذاکرات صلح در مسیر راه پروان – کابل هدف حمله افراد مسلح ناشناس قرار گرفت و زخمی شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم