.
.
.

فراخوان مجدد فرانسه برای آتش‌بس در پی ادامه جنگ میان آذربایجان و ارمنستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با ادامه ادامه درگیری‌های نظامی میان آذربایجان و ارمنستان درباره اقلیم مورد مناقشه ناگورنو قره‌باغ، امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه شامگاه جمعه مجددا خواستار آتش‌بس و آغاز روند و فرایندی شد که زمینه را برای از سرگیری مذاکرات در چارچوب گروه مینسک فراهم کند.

در پی گسترش آتش جنگ میان دو کشور آذربایجان و ارمنستان در جنوب قفقاز بر سر اقلیم ناگورنو قره‌باغ و تشدید درگیری‌های نظامی که از سال 2016 تاکنون بی‌سابقه بوده و منجر به کشته‌شدن ده‌ها تن شده، امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه جمعه در گفتگو با نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان و الهام علی‌اف رئیس‌جمهوری آذربایجان مجددا خواستار برقراری آتش‌بس در منطقه ناگورنو قره‌باغ شد.

بنا به اعلام کاخ الیزه تلاش‌ها برای از سرگیری روند گفتگوها میان طرف‌های متخاصم در چارچوب گروه مینسک از شامگاه جمعه آغاز شده است.

گروه مینسک شامل کشورهای ایالات متحده، روسیه و فرانسه است و مسئولیت میانجی‌گری برای حل مناقشه اقلیم قره‌باغ را بر عهده دارد.

مکرون که قبل از این، یکشنبه گذشته، نیز با نخست وزیر ارمنستان و رئیس‌جمهوری آذربایجان گفتگو کرده بود، همچنین به مسأله خبرنگاران روزنامه لوموند فرانسه که طی بمباران‌ها مجروح شده و روز جمعه به ایروان پایتخت ارمنستان منتقل شده‌اند، اشاره کرد.

از سویی ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه پیش از این جمعه درباره «بین‌المللی کردن مناقشه قره‌باغ» و خطر «تنش‌زایی خارج از کنترل» در این منطقه به آذربایجان مورد حمایت ترکیه و ارمنستان مورد حمایت روسیه هشدار داد.

وقوع جنگ در اوایل دهه 90 در اقلیم ناگورنو قره‌باغ 30 هزار کشته بر جای گذاشت و پس از آن هر از چند گاهی به ویژه در سال 2016 نیز مجددا درگیری‌های نظامی محدودی میان دو طرف به وقوع پیوست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم