وضعیت نگران‌کننده زینب جلالیان پس از انتقال به زندان دیزل‌آباد کرمانشاه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از انتقال زینب جلالیان زندانی سیاسی کُرد از زندان کرمان به دیزل‌آباد کرمانشاه، همچنان نگرانی‌ها در باره وضعیت سلامتی او وجود دارد.

«سازمان حقوق بشر ایران» روز پنج‌شنبه یکم اکتبر 2020 ضمن ابراز نگرانی از وضعیت سلامت زینب جلالیان زندانی سیاسی کُرد در گزارشی عنوان کرد «روز پنجشنبه 24 سپتامبر 2020 زندانی سیاسی زینب جلالیان پس از 3 ماه نگهداری در بند قرنطینه زندان کرمان به زندان دیزل‌آباد کرمانشاه منتقل شد.»

در ادامه آمده است «جلالیان روز 28 آوریل 2020 از زندان خوی به زندان قرچک ورامین منتقل شده بود و در این زندان به کرونا مبتلاء شد و پس از 2 ماه و در حالیکه در اعتصاب غذا در اعتراض به شرایطی که در آن بود، به‌سر می‌برد به زندان مرکزی کرمان انتقال یافته بود.»

این زندانی سیاسی پس از 4 ماه نگهداری در سلول‌های انفرادی زندان کرمان به زندان دیزل‌آباد کرمانشاه منتقل شده است، اما همچنان نگرانی‌های بسیاری در مورد سلامتی وی وجود دارد.

بنا به گزارشات پس از ابتلاء زینب جلالیان به کرونا و عدم رسیدگی‌های پزشکی «ریه‌های وی دچار آسیب جدی شده و مشکلات شدید تنفسی» دارد. این زندانی سیاسی همچنین از «التهاب چشم راست» رنج می برد که «وضعیت بینایی» او را دچار مشکل کرده است.

لازم به ذکر است که در هنگام انتقال زینب جلالیان به زندان کرمان و سپس دیزل آباد به دلیل بستن دست بند و پابند و کشیدن وی روی زمین توسط ماموران، دست و پاهای او صدمه دیده است و آثار کمبودی در دست و پای وی مشاهده می شود.

این سازمان حقوق بشری در ادامه می‌فزاید «زینب جلالیان زندانی سیاسی کُرد به دلیل بیماری‌های گوناگون نیاز به رسیدگی‌های مبرم پزشکی دارد و عدم دسترسی او به خدمات پزشکی، نگرانی هایی را در مورد وضعیت وی افزایش می دهد.»

لازم به یادآوری است که زینب جلالیان متولد 1361 خورشیدی از سال 1387 در زندان به سر می‌برد و به حبس ابد محکوم شده است. وی به اتهام «خروج غیرقانونی از کشور» به یک سال حبس تعزیری و به اتهام «محاربه از طریق عضویت در یکی از گروههای کردی» به اعدام محکوم شده بود که در دادگاه تجدیدنظر و دیوان عالی کشور تایید شد که پس از پیگیریهای وکلایش حکم وی با یک درجه تخفیف به حبس ابد تبدیل شد. وی در حال گذراندن سیزدهمین سال حبس خود می باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید