ترکیه با فلج اقتصادی دست به گریبان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

روزنامه جمهوریت، ارگان اصلی‌ترین حزب اپوزیسیون ترکیه پنج‌شنبه 1 اکتبردر مطلبی با اشاره به اینکه دولت اردوغان با طرح حوادث کهنه برای انحراف افکار عمومی تلاش می‌کند، نوشت واقعیت این است که اقتصاد ترکیه فلج شده ‌است.

این در حالیست که سران اتحادیه اروپا تهدید کردند در صورت از سرگیری اقدامات یک جانبه و تحریک‌آمیز ترکیه، تحریم‌هایی علیه این کشور اعمال خواهند کرد.

Advertisement

در همین حال آخرین گزارش‌ها حاکی است که لیر ترکیه با عبور از مرز 7.57 در مقابل دلار، پایین‌ترین نرخ ارزش پول ملی ترکیه را تجربه کرد.

لیر ترک در ماه‌های اخیر به‌ویژه پس از شیوع ویروس کرونا، حدود 21 درصد از ارزش خود را در مقابل دلار و کمی بیشتر در برابر یورو از دست داده ‌است.

این شرایط تقاضای خرید دلار را در میان مردم بیشتر کرده، به گونه‌ای که برخی آمارهای رسمی از ذخیره شدن حدود 220 میلیون دلار ارز خانگی حکایت دارد.

شماری از تحلیل‌گران اقتصادی، کاهش شدید نرخ بهره سپردهای بانکی از 21 به 10 درصد و نرخ 12 درصدی تورم را موجب افزایش تقاضا برای خرید ارز می‌دانند.

دولت ترکیه در یکسال اخیر تلاش کرد با افزایش اوراق قرضه و ارایه تسهیلات کم بهره به خانوارها و کسب و کارها، روند تورم را کنترل کند.

از سوی دیگر کرونا به صنعت گردشگری از مهمترین ارکان اقتصادی ترکیه لطمه زد، صادرات و درآمدهای ارزی ترکیه کاهش یافت تا پازل فشار بر لیر ترک تکمیل شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم