استاد دانشگاه جانز هاپکینز: نرخ واقعی تورم در ایران 156 درصد است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

استیو هنکی اقتصاددان در توییتی فاش کرد که برخلاف ادعای رژیم ایران که تورم را 26 درصد اعلام کرده، نرخ واقعی تورم در این کشور «رقم حیرت‌انگیز 156 درصد در سال» است.

استاد دانشگاه جانز هاپکینز در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «در گزارش شهریور 99 مرکز آمار رژیم ایران، نرخ تورم 26 درصد در سال گزارش‌شده است. این کاملاً مسخره است. من نرخ تورم در ایران را به‌صورت دقیق حساب کردم که رقم حیرت‌انگیز 156 درصد در سال است! حاکمیت فاسد ایران اطلاعات گمراه‌کننده می‌دهد.»

Advertisement

پیشتر احسان سلطانی، پژوهشگر اقتصادی در تحلیل افزایش قیمت‌ها نوشت: «دولت با اتخاذ سیاست‌های اقتصادی نئولیبرال، افزایش قیمت غذا را به جای مالیات‌ستانی و واقعی‌سازی قیمت نهاده‌های صنایع رانتی، در دستور کار قرار داده است.»

گفتنی است، دولت روحانی در 24 سال گذشته رکورددار بالاترین نرخ تورم در ایران شد. پیش از این، در سال 1995، دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی، تورم از 40 درصد عبور کرد و به مرز 50 درصد نزدیک شده بود.

بر همین اساس، بعد از دولت هاشمی رفسنجانی، دولت حسن روحانی، رکوردار تورم بیش از 40 درصدی در ایران است؛ طی 24 سال اخیر تورم در هیچ مقطعی در ایران، به بیش از 40 درصد نرسیده بود.

این در حالی است که سال‌های اخیر، حسن روحانی، بارها شعار تورم تک رقمی را تکرار می کرد که تنها به صورت مقطعی و موقت محقق شد و چندان دوام نیاورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم