.
.
.

هواداران حزب حکمتیار در کابل مانع برگزاری مراسم یادبود «داکتر نجیب‌الله» شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هواداران حزب اسلامی گلبدین حکمتیار پنج‌شنبه 1 اکتبر با راه‌اندازی تظاهرات در شهر کابل مانع برگزاری مراسم یادبود از سالروز کشته شدن «داکتر نجیب‌الله» رئیس جمهوری سابق افغانستان در تالار لویه جرگه شدند.

به گزارش روزنامه «هشت صبح» معترضان جاده منتهی به خیمه لویه‌جرگه را بستند و مانع ورود هواداران داکتر نجیب‌الله احمدزی شدند.

هواداران «داکتر نجیب‌الله» تلاش دارند امروز پنج‌شنبه مراسم یادبود از بیست‌وچهارمین سالروز کشته شدن وی را در تالار لویه جرگه در شهر کابل برگزار کنند.

در همین حال، بحث در مورد برگزاری مراسم یادبود از سالروز کشته شدن «داکتر نجیب‌الله» چهارشنبه 30 سپتامبر 2020 نشست عمومی مجلس نماینده‌گان افغانستان را برهم زد. شماری از نماینده‌گان مجلس معتقد بودند که نجیب‌الله یک افغان بود و هوادارانش بر اساس ماده 36 قانون اساسی حق دارند که سال‌یاد وی را برگزار کنند.

قانون اساسی افغانستان به برگزاری اجتماعات و تظاهرات برای مقاصد «جایز و صلح‌آمیز» بدون حمل سلاح، جواز داده است.

اما شماری دیگر از نماینده‌گان مجلس افغانستان به برگزاری مراسم سال‌یاد داکتر نجیب‌الله مخالفت کرده گفتند، حکومت این کشور باید مانع برگزاری مراسم یادبود از داکتر نجیب‌الله شود.

شایان ذکر است قرار بود که مراسم یادبود از سالروز کشته شدن «داکتر نجیب‌الله» رئیس جمهوری سابق افغانستان شنبه 26 سپتامبر 2020 نیز در خیمه «لویه جرگه» شهر کابل برگزار شود، اما به دلیل مخالفت‌ها برگزاری این مراسم لغو شد.

«داکتر نجیب‌الله» در سال 1986 رئیس جمهوری افغانستان شد و در سال 1992 میلادی قدرت را به شورای مجاهدین سپرد و به دفتر سازمان ملل متحد در شهر کابل پناهنده شد.

اما گروه طالبان پس از رسیدن به شهر کابل پایتخت افغانستان در سال 1996 میلادی «داکتر نجیب‌الله» را همراه برادرش در این شهر به دار آوریختند.