.
.
.

هشدار وزیر دفاع آمریکا درباره فعالیت‌های گروه‌های تندرو و روسیه و چین در شمال آفریقا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک اسپر وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا چهارشنبه 30 سپتامبر 2020 در تونس درباره فعالیت‌های تروریستی گروههای تندرو و اقدامات روسیه و چین در کشورهای شمال آفریقا هشدار داد.

به گزارش «العربیه» مایک اسپر وزیر دفاع آمریکا در سفر به تونس گفت کشورش آمادگی دارد به تونس در محافظت از بنادر دریایی این کشور، مرزهای زمینی و مقابله با تروریسم کمک کند.

وزیر دفاع آمریکا همچنین درباره خطری که گروههای تندرو، روسیه و چین علیه ثبات و اقتصادهای کشورهای شمال آفریقا تشکیل می‌دهند، هشدار داد.

مارک اسپر در آغاز سفرش به تونس در کنفرانسی خبری به خبرنگاران، هشدار داد که « روسیه و چین نفوذ استبدادی‌شان در شمال آفریقا را گسترش می‌دهند.

وزیر دفاع آمریکا از مقبره آمریکایی‌ها در کارتاژ تونس اعلام کرد کشورش امیدوار است همکاری‌ها با تونس را برای کمک به آن کشور در محافظت از بنادر دریایی، مرزهای زمینی و مقابله با تروریسم و جلوگیری از اقدامات فاسد کننده رژیم‌های استبدادی را گسترش دهد.

وزیر دفاع آمریکا در تور خود به کشورهای شمال آفریقا شامل تونس، الجزایر و مغرب که از ظهر چهارشنبه از کشور تونس آغاز شده، تاکید کرد که «تندروهای خشونت‌طلب خطری را علیه ثبات منطقه تشکیل می‌دهند».

مارک اسپر همچنین به این کشورها پیشنهاد تقویت شراکت با ایالات متحده آمریکا برای مقابله به چالش‌ها را ارائه داد.

او گفت که پنتاگون در تلاش است تا «شرکای دفاعی ما را تقویت و سازمان‌های تندرو خشونت‌طلب و تهدیدهای ماورای مرزهای آنها را تضعیف کند.

وزیر دفاع آمریکا همچنین تعهد کرد که در «مقابله با رفتار پکن و مسکو که روش‌های خبیث و منفی را برای تضعیف موسسات آفریقایی، تضعیف حاکمیت‌های ملی کشورها، بر هم زدن ثبات و آرامش و سوء استفاده از منابع در مناطق مختلف منطقه دنبال می‌کنند»، همکاری خواهد کرد.

وزیر دفاع ایالات متحده تاکید کرد همکاری‌های کشورش با کشورهای آفریقایی از روی «حسن نیت و نگاهی صادقانه مبنی بر ایجاد آفریقایی امن‌تر، با ثبات تر و شکوفاتر همراه با احترام به حاکمیت همه کشورها انجام می‌شود.