.
.
.

نسرین ستوده جایزه نوبل آلترناتیو را تصاحب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نسرین ستوده وکیل دادگستری و زندانی سیاسی به همراه شمار دیگری از فعالان مدنی جایزه نوبل آلترناتیو در سال 2020 را از آن خود کرد.

وب‌سایت بنیاد «زندگی درست» روز پنج‌شنبه 1 اوکتبر 202 با انتشار بیانیه‌ای در صفحه رسمی خود در توییتر نسرین ستوده وکیل دادگستری و زندانی سیاسی، برایان استیونسون وکیل حقوق مدنی از آمریکا، لوتی کانینگام رِن فعال محیط زیست از نیکاراگوئه و آلِش بیالیاتسکی فعال حقوق بشر از بلاروس را مستحق دریافت جایزه نوبل آلترناتیو در سال 2020 دانست.

در این بیانیه‌ آمده است که برندگان سال 2020 یک نقطه مشترک دارند و آن «مبارزه آنها برای برابری و دموکراسی و عدالت و آزادی» است.

چهار برنده جایزه نوبل آلترناتیو که توسط یک هیئت داوران بین‌المللی انتخاب شده‌اند هر یک جایزه نقدی معادل یک میلیون کرون سوئد، حدود 110 هزار دلار، را نیز دریافت خواهند کرد.

نسرین ستوده به 33 سال زندان و 148 ضربه شلاق محکوم شده است. 12 سال از محکومیت خانم ستوده قابل اجراست. او را با اتهاماتی چون «تبانی علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام» یا «ضدیت با مجازات اعدام»، محاکمه کرده‌اند.

انجمن قضات آلمان که جایزه حقوق بشر سال 2020 را به این وکیل دادگستری داده، می‌گوید: «ستوده به واسطه تعهد شجاعانه و خستگی‌ناپذیر خود به حقوق بشر و حاكمیت قانون به سمبل دفاع از حقوق مدنی ایران تبدیل شده است».