.
.
.

فرانسه و روسیه خواستار توقف کامل جنگ در اقلیم ناگورنو قره‌باغ شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه چهارشنبه 30 سپتامبر 2020 طی گفتگویی تلفنی خواستار توقف کامل عملیات جنگی در اقلیم ناگورنو قره‌باغ مورد مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان شدند.

رؤسای جمهوری روسیه و فرانسه در این گفتگوی تلفنی همچنین بر افزایش تلاش‌ها برای مشارکت در حل مناقشه میان آذربایجان و ارمنستان تاکید کردند.

در بیانیه ریاست جمهوری روسیه آمده که پوتین و مکرون طرف‌های درگیر در اقلیم قره‌باغ را به آتش‌بس کامل دعوت کرده و از آنها خواستند چنانچه امکان برقراری آتش‌بس فراهم شود، تنش‌زدایی کرده و خویشتن‌داری بیشتری از خود نشان دهند.

بنا به این بیانیه روسای دو کشور موضوع «استانداردهای ملموس برای همکاری‌های آتی و از جمله آن در چارچوب گروه مینسک وابسته به سازمان امنیت و همکاری اروپا» را بررسی کردند.

گروه مینسک درباره پرونده اقلیم ناگورنو قره‌باغ شامل روسیه، فرانسه و الایات متحده آمریکا هستند.

بنا به اعلام کاخ کرملین ولادیمیر پوتین و امانوئل مکرون همچنین برای صدور بیانیه‌ای مشترک از سوی گروه مینسک که خواهان توقف فوری عملیات جنگی و آغاز گفتگوها میان دو طرف باشد، ابراز آمادگی کردند.

شایان ذکر است که از روز یکشنبه و علی‌رغم فراخوان‌های بین المللی برای آتش‌بس،‌ درگیری‌های‌ میان نیروهای آذربایجان و ارمنستان حول مسأله اقلیم ناگورنو قره‌باغ همچنان ادامه دارد.