.
.
.

بسیج مردمی عراق با حمایت ایران 6 موشک به فرودگاه اربیل شلیک کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان مبارزه با تروریسم در اقلیم کردستان عراق روز چهارشنبه 30 سپتامبر 2020 اعلام کرد نیروهای بسیج مردمی عراق (حشد شعبی) که از سوی ایران حمایت می‌شود، 6 موشک به فرودگاه اربیل شلیک کرد.

شبکه تلویزیونی سومریه هم به نقل از یک منبع امنیتی اعلام کرد که یک عملیات حمله موشکی به پایگاه نظامی آمریکایی در نزدیکی فرودگاه اربیل شناسایی و ناکام شد.

این منبع امنیتی افزود که یکی از موشک‌های شلیک شده به نزدیکی مقر یک حزب مخالف ایران برخورد کرده و موشک دیگر هم با اصابت به یک روستای زراعی آتش‌سوزی محصولات زراعی را در پی داشت و از محل اصابت موشک سوم هنوز اطلاعی در دست نیست.

پیش از این هوشیار زیباری یکی از رهبران حزب دموکرات کردستان اعلام کرد که سه موشک به نزدیکی فرودگاه بغداد اصابت کرده و او این موضوع را «تنش‌زایی جدید علیه امنیت عراق» می‌داند و «همان کسانی که به بغداد موشک شلیک می‌کنند به اربیل موشک شلیک کردند.»

پیش از این و در روز دوشنبه 28 سپتامبر 2020 در پی حمله موشکی به فرودگاه بین‌المللی بغداد 7 نفر کشته و تعداد قابل توجهی زخمی شدند.

ظافر العانی نماینده پارلمان عراق گفت: «تسلیحات پیشرفته‌ای که گروه‌های شبه‌نظامی اعلام کردند به دست آنها رسید، امروز به سوی فرودگاه شلیک شدند و یک خانواده و تعدادی کودک را کشتند.»

اکرم الکعبی فرمانده شبه‌نظامیان النجباء روز یکشنبه تهدید کرده بود که سفارت آمریکا در بغداد را با تسلیحات پیشرفته‌ای که در اختیار این گروه وابسته به ایران قرار گرفته، مورد هدف قرار می‌دهد.

مقتدی صدر روحانی سرشناس شیعه عراقی روز چهارشنبه 23 سپتامبر 2020 فاش کرد که برخی گروه‌های بسیج مردمی عراق (حشد شعبی) می‌کوشند عراق را تضعیف کنند.

او در یک رشته توئیتر از پیکارجویان بسیج مردمی خواست به موشک‌پراکنی و ترور پایان دهند و خطاب به رهبران این گروه‌ها گفت: «نارضایتی شما از موشک‌پراکنی و ترورهایی که برخی افراد منتسب به شما انجام می‌دهند، کافی نیست.»