یورش معترضان به یکی از بانک‌های مرکز بیروت برای مطالبه اموال خود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

خبرگزاری ملی لبنان از ورود جمعی از معترضان به یکی از بانک‌های لبنان درمرکز بیروت برای مطالبه پول‌های سپرده گذاران خبر داد.

این اقدام در چارچوب فراخوان‌های سر داده شده معترضان در مورد ورود به تمامی بانک‌ها دراعتراض به سیاست مالی و روشن شدن سرنوشت پول‌های سپرده گذاران انجام گرفت.

Advertisement

بانک‌ها در لبنان از سال گذشته در پی ناآرامی‌های سیاسی با بحران روبرو هستند زیرا از ضرب آهنگ حواله‌های لبنانی‌های مقیم خارج و میزان نقدینگی ارزی نیز کاسته شده که موجبات بروز مشکل در تأمین بودجه برای بازپرداخت مبالغ هنگفت بدهی را برای دولت فراهم آورده‌است؛ لذاست که بانک‌ها به سیاست بلوکه کردن سپرده‌ها روی آورده‌اند.

با استعفای دولت لبنان در پی انفجار مهیب بندر بیروت در 4 اوت گذشته که تخریب بخش‌هایی از بیروت را نیز موجب شد، بحران لبنان افزایش یافت و تلاش‌ها برای تشکیل کابینه جدید متشکل از وزرای تکنوکرات در سایه سیاست‌های فرقه ای حاکم بر ساختاز سایسی کشور، ناکام ماند.

بانک مرکزی لبنان خواهان بازبینی سیاست‌های مالی خود و مستثنی کردن خسارت بودجه اختصاص یافته برای اوراق بهادار لبنان و همچنین باز پس‌گیری پول‌های ارسالی سپرده گذاران کلان به خارج گردید.

فرانسه که رهبری تلاش‌های جهانی برای کمک به لبنان را در دست دارد، نقشه راهی را تدوین کرد که شامل قانون کنترل بر سرمایه است که بانک جهانی با آن موافقت کرده ‌است.

پاریس گفته‌است که بانک‌ها ممکن است مجبور به پذیرش این امر بشوند که سپرده گذاران، متحمل زیان‌هایی خواهند شد که گونه ای «کاهش بهای» سپرده‌ها توصیف شده است.

پیشنهادهای بانک‌ها شامل تأسیس صندوق پول برای ذخیره 40 میلیارد دلار دارای‌های دولتی برای تأمین ضمانت‌ها برای سپرده گذاران می‌گردد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم