ماکرون: گفتمان جنگ‌‌طلبانه ترکیه عامل مشوق آذربایجان در به‌کارگیری زور است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه چهارشنبه 30 سپتامبر، نگرانی زاید‌الوصف خود را در قبال مواضع مطرح شده از سوی ترکیه در پی تجدید نبردها در منطقه ناگورنو قره‌باخ ابراز کرد که مورد منازعه ارمنستان و آذربایجان است.

ماکرون در جریان نشست خبری در ریگا پایتخت لتونی هشدار داد که «گفتمان جنگ‌طلبانه» که از سوی آنکارا در پیش گرفته شده، آذربایجان را به ادامه نبرد برای بازپس گرفتن کنترل منطقه ناگورنو قره‌باغ تشویق می‌کند. وی مواضع ترکیه را بسیار «جسارت آمیز و خطرناک» توصیف کرد.

Advertisement

رئیس‌جمهوری فرانسه با تأکید بر این که موضع ترکیه در قبال این موضوع، قابل پذیرش نیست، اذعان داشت که در عین حال دلایل اثبات کننده‌ای در مورد دخالت مستقیم ترکیه دراین منازعه در دست ندارد.

ماکرون خاطر نشان نمود که این موضوع را امروز با ولادمیر پوتین همتای روسی خود و فردا با ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در میان خواهد گذاشت زیرا پاریس، مسکو و واشینگتن ریاست مشترک گروه پاسفیک برای حل و فصل مشکل قره باغ را بر عهده دارند که وابسته به سازمان امنیت و همکاری اروپا است.

ترکیه پیشتر آمادگی خود را برای ارائه انواع پشتیبانی مورد درخواست آذربایجان در ارتباط با تنش‌های تازه در قره باغ اعلام کرده‌است که از یکشنبه گذشته، شاهد شعله‌ور شدن درگیری‌ها میان آذربایجان و ارمنستان بوده‌است.

این در حالی است که شورای امنیت، شامگاه سه‌شنبه 29 سپتامبر نگرانی خود را در قبال درگیری‌های جاری در منطقه ناگورنو قره باغ اعلام داشت که می‌تواند منجر به بروز جنگی تمام عیار میان ارمنستان و آذربایجان بشود.

شورای امنیت در پی بررسی این موضوع در نشستی با شرکت 15 عضو خود «از گزارش‌های مربوط به عملیات نظامی گسترده در این منطقه ابراز نگرانی نموده و به‌کارگیری قدرت را بشدت محکوم کرد».

ارمنستان و آذربایجان سه شنبه 29 سپتامبر یک دیگر را به بمباران اراضی هم متهم نموده و با فشارهای جاری برای برگزاری مذاکرات صلح میان خود، مخالفت کردند.

هر دو کشور عنوان کردند که خاکشان از سوی دیگری از طریق مرزهای فیمابین در غرب در اطراف منطقه ناگورنو قره باغ هدف بمباران قرار گرفته که شاهد درگیری‌های شدید میان نیروهای نظامی آذربایجان و نیروهای ارمنستان در یکشنبه گذشته بود.

این درگیری‌ها بیانگر منازعات فزاینده، برغم فراخوان‌های فوری روسیه و آمریکا و دیگر کشورها برای متوقف کردن تبادل آتش است.

بروز این درگیری‌ها بار دیگر نگرانی در خصوص ثبات منطقه جنوب قفقاز را دامن زد که محل عبور خطوط لوله انتقال نفت و گاز به بازارهای جهانی است.

ناگورنو قره باغ منطقه جدا شده‌ای است که در داخل آذربایجان قرار دارد ولی از سوی نژاد ارمنی اداره شده و از حمایت ارمنستان برخوردار است. این منطقه در جنگ دهه نود قرن گذشته از آذربایجان جدا شد اما هیچ کشوری آن را به عنوان جمهوری مستقل به رسمیت نمی‌شناسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم