شورای امنیت خواستار «توقف فوری درگیری‌ها» میان آذربایجان و ارمنستان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت سازمان ملل‌متحد شامگاه سه‌شنبه 29 سپتامبر 2020 در بیانیه‌ای که در ختام نشست فوق‌العاده این شورای که در پاسخ به درخواست کشورهای اروپایی عضو این شورا برگزار شده، خواهان «توقف فوری درگیری‌ها» میان کشورهای آذربایجان و ارمنستان شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه شورای امنیت با اجماع کشورهای عضو خواهان توقف فوری درگیری‌هایی شد که برای سومین روز متوالی در اقلیم ناگورنو قره‌باغ مورد مناقشه میان جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان جریان دارد.

اعضای شورای امنیت در این بیانیه گفتند که آنها از «فراخوان دبیرکل سازمان ملل خطاب به طرف‌های درگیر برای توقف فوری جنگ، تنش‌زدایی و بازگشت بدون تاخیر به مذاکرات سازنده حمایت می‌کنند».

بیانیه ریاست شورای امنیت در پایان نشست فوق‌العاده‌ این شورا صادر شد که در پاسخ به درخواست کشورهای اروپایی عضو شورای امنیت از جمله استونی، آلمان، فرانسه و بریتانیا برگزار شده است.

در این بیانیه همچنین آمده که اعضای شورای امنیت « به شدت توسل به زور را محکوم کرده و از وقوع خسارت‌های جانی و خسارت‌های انسانی در میان غیر‌نظامیان ابراز تاسف کردند».

اعضای شورای امنیت همچنین درباره گزارش‌های وارده درباره اقدامات نظامی گسترده در طول خطوط تماس در اقلیم ناگورنو قره‌باغ در منطقه قفقاز جنوبی ابراز نگرانی کردند.

در ختام این بیانیه «اعضای شورای امنیت حمایت کامل‌شان از نقش محوری روسای شرکت کننده در گروه مینسک (ایالات متحده آمریکا، روسیه و فرانسه) وابسته به سازمان امنیت و همکاری‌ در اروپا را اعلام و خواهان همکاری‌های تنگاتنگ دو طرف برای ازسرگیری فوری گفتگوهای بدون پیش شرط شدند».

شایان ذکر است نیروهای نظامی ارمنستان و آذربایجان از روز یکشنبه درگیری‌های خونینی را در اقلیم ناگورنو قره‌باغ آغاز کردند که از سال 2016 تاکنون بی سابقه بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید