رئیس‌جمهوری پاکستان: از جنگ در افغانستان زیان و از صلح آن نفع می‌بریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

عارف علوی رئیس‌جمهوری پاکستان چهارشنبه 30 سپتامبر اعلام کرد، کشورش از جنگ در افغانستان زیان و از صلح در آن کشور نفع می‌برد.

علوی در دیدار با عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در شهر اسلام‌آباد اضافه کرد: «دولت و رهبری پاکستان به صورت همه‌ جانبه از تلاش‌های صلح در افغانستان حمایت می‌کنند. ما طرف‌دار پایان جنگ و صلح و ثبات در افغانستان هستیم. پاکستان از جنگ در افغانستان متضرر است و از صلح نفع می‌برد.»

Advertisement

براساس اعلامیه‌ای شورای عالی مصالحه ملی افغانستان، رئیس‌جمهوری پاکستان ادامه داد: «ما خواهان افزایش همکا‌رهای خود با افغانستان در عرصه‌ی آموزش، تحصیلات عالی، تکنالوژی معلوماتی و صحت عامه می‌باشیم.

میزان تجارت باید میان دو طرف افزایش یابد و با آمدن صلح خواهان وصل شدن جنوب آسیا به آسیای مرکزی می‌باشیم. با آمدن صلح زمینه عودت باعزت مهاجران نیز فراهم می‌گردد.»

در همین حال، عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در این دیدار گفت، کشورش خواهان روابط نیک با تمام همسایه‌ها به ویژه با پاکستان است و صلح در این کشور زمینه همکاری، رشد تجارت و توسعه را میان کابل – اسلام‌آباد و منطقه فراهم می‌سازد.

عبدالله علاوه کرد: «ما برای فایق آمدن بر مشکلات و پایان جنگ یک فرصت استثنایی و واقعی در اختیار داریم. امیدواریم با پشتیبانی داخلی و حمایت منطقه‌ای و بین‌المللی این‌بار به صلح و ثبات دایمی دست‌یابیم.»

شایان ذکر است که عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان دوشنبه هفته جاری به هدف گفت‌وگو در مورد روند صلح وارد اسلام‌آباد پایتخت پاکستان شد. این سفری سه روزه عبدالله در شرایطی رخ داده که مذاکرات صلح میان دولت کابل و طالبان در دوحه قطر ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم