اتهامات ارمنستان علیه ترکیه در برهم‌ زدن امنیت جهانی و مخالفت آنکارا با آن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیکول باشینیان نخست‌وزیر ارمنستان در مصاحبه با واشینگتن پست تأکید کرد که ترکیه، عامل بروز بی‌ثباتی در شرق مدیترانه و خاورمیانه و هم‌اکنون در منطقه جنوب قفقاز است اما ترکیه این اتهامات را بی‌اساس خواند.

وی می‌گوید که ترکیه تهدیدهای فزاینده‌ای را برای امنیت جهانی ایجاد کرده ‌است ولی ترکیه در واکنش خود به این مدعا می‌گوید، هیچ دلیلی برای اثبات این موضوع وجود ندارد.

باشینیان تأکید کرد ترکیه از زمان آغاز درگیری‌ها از روز یکشنبه گذشته، مبادرت به کمک به آذربایجان از طریق دادن پهپادها و اعزام پیکارجویان مزدور از سوریه و همچنین پرواز هواپیماهای اف 16 کرده‌ است.

تلویزیون «تی‌ار‌تی عربی» ترکیه در توئیتر از قول وزارت دفاع ترکیه نوشت که ادعاهای ارمنستان در خصوص استفاده از جنگنده‌ها و پهپادها علیه این کشور صحت ندارد و مبتنی بر هیچ دلیلی نیست.

باشینیان گفت: «ما با مقامات بلندپایه آمریکا، روسیه، فرانسه و آلمان صحبت کردیم اما تا این لحظه هیچ پیشرفت روشنی در راستای برقراری آتش‌بس یا اجرای مذاکرات حل و فصل، مشاهده نشده ‌است».

وی افزود که حمله آذربایجان به پشتوانه ترکیه علیه ارمنستان، اکنون با بمباران منطقه فاردنیز در شرق ایروان به صورت واقعیتی عینی درآمده است.

وی اوضاع کنونی را «اعلام جنگ علیه ملت ارمنستان» توصیف کرد.

نخست‌وزیر ارمنستان در ادامه گفت: «کشور ما با تهدیدی کیانی به دلیل منازعه تاریخی میان ترکیه و ارمنستان مواجه است و ارمنستان از زمان آغاز این درگیری‌ها متحمل ده‌ها کشته و نزدیک به 200 زخمی شده ‌است.

به گفته وی ارتش آذربایجان 200 کشته و بیش از 100 تانک و شماری از بالگردها و دیگر تجهیزات را از دست داده است.

وی خاطر نشان کرد که نیروهای ارمنستان حملات علیه ناگورنو قره‌باغ را دفع کرده و او امیدوار است که رئیس‌جمهوری آذربایجان دریابد که این موضوع دارای راه حل نظامی نیست.

باشینیان ساعاتی قبل و در چهارمین روز درگیری‌های خونین در منطقه ناگورنو قره‌باغ خاطر نشان کرده بود که ایده اجرای مذاکرات با باکو زیر نظر روسیه هنوز پیش از موعد است.

وی به رسانه‌های روسیه گفت «درحالی که نبردهای شدید در جریان است، سخن گفتن از نشست سران ارمنستان، آذربایجان و ترکیه، مناسبتی ندارد و برای اجرای چنین مذاکراتی باید فضا سازی شده و شرایط مناسب را ایجاد کرد.

خبرگزاری‌های روسیه به نقل از نخست‌وزیر ارمنستان تأکید کردند که این کشور در حال بررسی موضوع انتشار نیروهای پاسدار صلح درمنطقه ناگورنو قره‌باغ نیست.

خبرگزاری ارمنستان نیز به نقل از باشینیان آورده‌است که ارمنستان در حال بررسی امکان برسمیت شناختن رسمی استقلال ناگورنو قره‌باغ است و احتمال ایجاد هم پیمانی نظامی سیاسی با این منطقه را نیز مد نظر دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید