وزیر خارجه ارمنستان ترکیه را به «برهم زدن ثبات در قره‌باغ» متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که ارمنستان به دنبال درگیری‌های روز گذشته با آذربایجان بر سر منطقه مورد اختلاف «ناگورنو قره‌باغ» اعلام آماده‌باش همگانی کرده و ایروان بار دیگر بر بسیج همگانی جوانان ارمنی تاکید کرده زهراب مناتساکانیان وزیر خارجه ارمنستان شامگاه یکشنبه 27 سپتامبر 2020 در مصاحبه با تلویزیون العربیه، ترکیه را به برهم زدن ثبات در قره‌باغ متهم کرد.

او با این گفته که «جمهوری آذربایجان همواره تهدید به توسل به زور کرده است»، افزود «در این میان ترکیه در جهت برهم زدن ثبات در منطقه ناگورنو قره‌باغ اقدام می‌کند».

او با این همه بر اهمیت ترجیح «گزینه‌ صلح‌آمیز» از سوی کشورش تاکید کرد و گفت «ایروان از قدرت کامل برای دفاع از خود و از اقلیم قره‌باغ برخوردار است».

مقامات ارمنستان می‌گویند، طی درگیری‌های شدید نظامی میان نیروهای این کشور و جمهوری آذربایجان که یکشنبه 27 سپتامبر در منطقه ناگورنو قره‌باغ تحت کنترل ارمنستان شعله‌ور شده «دستکم 16 سرباز ارمنستانی و تعدادی غیرنظامی کشته و بیش از 100 نفر زخمی شدند».

این درگیری‌های نظامی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان که از سال 2016 تاکنون شدیدترین بوده مجددا نگرانی‌ها درباره ثبات در منطقه قفقاز جنوبی که محل عبور خطوط نفت و گاز به بازارهای جهانی است را افزایش داده است.

از سویی آنتونیو گوتیرش دبیرکل سازمان ملل متحد یکشنبه ضمن محکومیت تنش‌های نظامی در منطقه مورد مناقشه ناگورنو قره‌باغ از هر کدام از دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان خواست تا در این منطقه «فورا درگیری‌ها را متوقف کنند».

استفان دوچاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد که آنتونیو گوتیرش دبیرکل سازمان ملل متحد قاطعانه از دو طرف مناقشه می‌خواهد تا فورا درگیری‌های را متوقف کرده و تلاش برای تنش‌زدایی و بازگشت به میز مذاکرات را آغاز کنند.

در این بیانیه همچنین گفته شده که دبیرکل سازمان ملل ضمن ابراز نگرانی شدید درباره ازسرگیری عملیات‌های نظامی و توسل به زور در مساله مورد مناقشه میان دو کشور در صدد است تا در این رابطه تماس‌هایی را با الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان و نیکول باشینیان رئیس جمهوری ارمنستان برقرار کند.

گوتیرش همچنین تاکید کرده که از گروه مینسک، در اشاره به میانجی‌گری‌های فرانسه، روسیه و ایالات متحده آمریکا، حمایت می‌کند و از طرف‌های مناقشه خواست تا همکارهای تنگاتنگی را با کشورهای میانجی‌گر برای از سرگیری گفتگوهای بدون پیش‌ شرط انجام دهند.

حمایت ترکیه از آذربایجان

شایان ذکر است که ترکیه و در بحبوحه درگیری‌های میان دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان، یکشنبه اعلام کرد که با تمام امکانات از باکو در جنگ علیه ارمنستان حمایت می‌کند.

در همین راستا خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه گفت که مانع اصلی بر سر راه صلح و ثبات در قفقاز موضع خصمانه ارمنستان است و این کشور باید فورا از این موضع خصمانه، که به قول او «منطقه را به آتش خواهد کشید»، دست بردارد.

براساس گزارش‌هایی، ترکیه علاوه بر جانبداری سیاسی از باکو ضمن انجام رزمایش‌های نظامی مشترک با جمهوری آذربایجان و فراهم ساختن زمینه برای احداث یک پایگاه نظامی ترکیه در خاک این کشور در مناطق هم‌‌مرز با ارمنستان، اقدام به ارسال شماری از شبه‌نظامیان سوری به این مناطق کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید