کرونا رهایتان کند، دردهای قلبی امان‌تان را خواهد برید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بحران کرونا روز به روز گسترده‌تر می‌شود و در کنار همه چالش‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، بهداشتی، حالا به یک چالش علمی بزرگ هم تبدیل شده و دانشمندان هر روز یک مسیر جدید در این هزارتوی تاریک که بشریت با آن مواجه شده را کشف می‌کنند.

یک مطالعه پزشکی جدید شواهدی ارائه کرده که براساس آنها افرادی که از بیماری کرونا بهبود می‌یابند، از مشکلات قلبی در آینده رنج خواهند برد، علیرغم اینکه زمانی طولانی از بهبودی آنها از کرونا گذشته باشد.

به گزارش «وال استریت ژورنال»، دانشمندانی که در دانشگاه واشنگتن این تحقیق را انجام دادند، گفتند برخی افراد که از بیماری کووید-19 بهبود یافته‌اند، ممکن است با بروز علائمی چون مشکلات قلبی، تنگی نفس، درد قفسه سینه و تپش قلب روبرو شوند.»

دانشمندان می‌گویند آثار بیماری کرونا در برخی موارد ممکن است به صورت التهاب در عضله قلب ظاهر و به ایست قلبی منجر شود. همچنین افراد بهبود یافته ممکن است در آینده با مشکلات جدی مانند آریتمی و نارسایی قلبی مواجهه شود.

محققان این پژوهش معتقدند که ویروس از دو راه باعث آسیب و التهاب عضله قلب می‌شود، اول به دلیل واکنش شدید سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس، و دوم حمله ویروس به بافت‌های قلب که حاوی پروتئین‌های معروف به «ACE2» هستند و ویروس کرونا از آنها برای حمله به سلول‌ها استفاده می‌کند.

تیم تحقیقاتی دانشگاه واشنگتن در آزمایشگاه خود دریافت که ویروس کرونا به سلول‌های عضلانی قلب حمله می‌کند و باعث تضعیف توانایی انقباض و هدایت سیگنال‌های الکتریکی لازم برای تنظیم ضربان قلب می‌شود و در نهایت منجر به مرگ سلول‌ها عضلات قلب می‌شود.

محققان آمریکایی نتیجه گرفتند که عوارض قلبی ناشی از بیماری کرونا در مبتلایانی که از این بیماری بهبود یافته‌اند، می‌تواند طولانی مدت باشد. البته این تیم تحقیقاتی تاکید کرده که نتایج نهایی این تحقیق به بررسی بیشتر و انجام پژوهش‌های بیشتری نیاز دارد تا نتایج آن به صورت رسمی ثبت شود.

براساس آمار رسمی تا روز دوشنبه 28 سپتامبر 2020 بیش از 33 میلیون نفر در جهان به کرونا مبتلا شده و یک میلیون نفر نیز به همین دلیل جان باخته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید