پمپئو تهدید به بستن سفارت آمریکا در بغداد کرد؛ اگر تهدید او عملی شود چه خواهد شد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

روزنامه آمریکایی واشینگتن پست، در گزارشی نوشت، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در هفته جاری به طور مخفیانه به دولت عراق هشدار داد كه در صورت عدم اقدام این کشور برای جلوگیری از حملات شبه نظامیان مورد حمایت ایران علیه آمریکایی‌ها، ایالات متحده سفارت خود را در بغداد تعطیل خواهد كرد.

هشدار ایالات متحده آمریکا به عراق معضل بزرگی برای دولت مصطفی الکاظمی نخست وزیر جدید عراق ایجاد خواهد کرد.

به نوشته این روزنامه اگر الکاظمی که تاکنون مورد حمایت دولت ترامپ بوده است ، قادر به جلوگیری از حملات شبه‌نظامیان وابسته به ایران نباشد با معضل بزرگی روبرو خواهد شد. این روزنامه نوشت الکاظمی خواستار مهار کردن قدرت نیروهای طرفدار ایران است اما او در عین حال نمی‌خواهد، اقدامات او منجر به روندی شود که به فاجعه سیاسی در کشورش تبدیل شود.

بستن سفارت آمریکا در بغداد چه پیامدهایی به دنبال خواهد داشت؟

اگر پمپئو تهدید خود را عملی کند و برای محافظت از آمریکایی‌ها سفارت کشورش را در بغداد تعطیل کند، شاید رژیم ایران و شبه‌نظامیان تروریستی وابسته به آن خوشحال شوند و از آن به عنوان یک پیروزی بزرگ تبلیغاتی برای خود استفاده کنند اما بستن سفارتخانه آمریکا و دور کردن پایگاه‌هایش در عراق ممکن است مقدمه‌ای برای حملات شدید و پی در پی هوایی ارتش ایالات متحده به تمام اماکن ومقرهای شبه نظامیان وابسته به ایران خواهد شد و کشور عراق به جولانگاهی برای تقابل واشینگتن با تهران طی چند هفته آینده بکند یک رویارویی که به «سورپرایز اکتبر» قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تبدیل شود.

به نوشته واشینگتن پست، ایران از تحریک مستقیم دولت ترامپ در شرایط مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا خودداری کرده و خیلی محطاطانه ترجیح داده که درگیری‌اش را در خاک عراق منتقل کند تا برای امکان انکار پیامدهای درگیری در آینده برایش میسر باشد.

اما پمپئو با این تهدید کارزار درگیری مخفیانه را برای ایران دشوارتر کرده است. اگر سفارت آمریکا در بغداد بسته شود احتمال درگیری آشکار ایالات متحده با شبه‌نظامیان وابسته به ایران در عراق افزایش می‌یابد و این تقابل و درگیری خطرات احتمالی را از هر جهت تهدید خواهد کرد.

حمله شبه‌نظامیان و ضد حمله آمریکا

چنانچه شبه نظامیان مورد حمایت ایران به آمریکایی‌ها حمله کنند و افرادی را به قتل برساند مسلما دولت ترامپ به ضد حمله دست خواهد زد. از سوی دیگر اگر الکاظمی به شبه‌نظامیان وابسته به ایران حمله کند، طوری که پمپئو از او درخواست کرده است، ممکن است عناصر وابسته به ایران دست به تلافی بزنند و حکومت شکننده او را سرنگون کنند.

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «ما معتقدیم که الکاظمی می‌خواهد کار درست انجام دهد ، اما باید کارهای بیشتر و سریعتر انجام دهد».

این مقام وزارت خارجه آمریکا گفت: «در صورت ادامه این حملات، خطری آشکار آمریکایی در عراق را تهدید می‌کند».

برغم وعده‌های الکاظمی برای منع حملات شبه نظامیان وابسته به ایران، در هفته‌های اخیر اعمال خشونت‌آمیز شبه نظامیان خارج از چارچوب دولت عراق که به ایران وابسته‌اند، به شدت افزایش یافته است.

این گروهها تنها در ماه سپتامبر جاری 25 بار به کاروان‌های حمل و نقل وسایل لجستیکی مورد نیاز نیروهای ایالات متحده در عراق، تأسیسات ائتلاف بین المللی ضد تروریسم، منطقه سبز که سفارت آمریکا در آنجا واقع شده و فرودگاه بین المللی بغداد حمله کردند.

تهدید به تصفیه رهبران و فرماندهان حزب الله عراق و عصائب اهل الحق

به گزارش وب سایت خبری «عراق 24»، در بغداد ، کمپین فشار پمپئو با تماس روز یکشنبه او با برهم صالح رئیس جمهوری عراق آغاز شد.

این سایت عراقی در گزارشی نوشت:«پمپئو در مکالمه خود با برهم صالح هشدار داده است که «تصمیم بستن سفارت آمریکا در بغداد در دست پرزیدنت ترامپ است و او آماده انجام این کار است اما اگر نیروهای ما عقب نشینی کنند و سفارت از این طریق بسته شود، همه فرماندهان و کسانی را که ثابت شده در این حملات دست داشتند توسط ارتش ایالات متحده تصفیه خواهند شد».

پمپیئو در مکالمه خود بر دو گروه تروریستی مورد حمایت ایران یعنی حزب الله عراق و عصائب أهل الحق تاکید کرد.

ماه گذشته مصطفی الکاظمی در سفر خود به ایالات متحده به عنوان کسی که برای تغییرات بنیادین در عراق و قانونمند کردن نهادهای دولتی این کشور تلاش می‌کند مورد استقبال گرم مقامات کاخ سفید قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید