در ادامه تنش نظامی با ارمنستان آذربایجان تصرف منطقه‌ای استراتژیک را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گفته مسئولان ارمنستان، درگیری‌های شدید نظامی میان نیروهای این کشور و آذربایجان که یکشنبه 27 سپتامبر در منطقه ناگورنو قره‌باغ زیر کنترل ارمنستان شعله‌ور شد، همچنان ادامه دارد و دستکم 16 سرباز ارمنستانی کشته و بیش از 100 نفر زخمی شدند.

این در حالی است که آذربایجان کنترل خود بر منطقه‌ای استراتژیک در قره‌باغ را اعلام کرد.

وزیر دفاع در منطقه قره‌باغ که از حمایت ایروان برخوردار است گفت: «برأساس اطلاعات اولیه، 16 سرباز کشته و بیش از 100 نفر در این در گیری‌ها زخمی شدند.»

از سوی دیگر حکمت حاجیف معاون رئیس‌جمهوری آذربایجان تاکید کرد که پارلمان با اعلام حكومت نظامی در کلیه نقاط کشور و اجرای مقررات منع آمد و شد در یکشنبه 27 سپتامبر موافقت کرده است.

آذربایجان همچنین امروز اعلام کرد که 6 روستای تحت تصرف ارمنستان را در جریان درگیری‌های شدید در منطقه خط تماس میان طرفین در منطقه ناگورنو قره‌باغ زیر کنترل گرفته که کشته شدن شماری از عناصر را در پی داشته ولی هیچ‌یک از طرفین تعداد آنها را اعلام نکرده‌اند.

واکنش‌های بین‌المللی در محکوم کردن این درگیری‌ها آغاز شده و روسیه یکشنبه 27 سپتامبر خواهان آتش‌بس فوری و شروع مذاکرات میان طرفین شد.

وزارت خارجه روسیه گفت: «ما از طرفین می‌خواهیم تا آتش‌بس فوری را برقرار و مذاکرات برای باز گرداندن ثبات أوضاع را آغاز کنند».

در همین راستا و مطابق بیانیه کرملین، ولادمیر پوتین در تماس با نخست‌وزیر ارمنستان گفت: «تلاش همه‌جانبه برای ممانعت از بالا گرفتن درگیری‌ها، نکته بسیار مهمی است اما موضوع اساسی همان متوقف کردن درگیری‌ها است».

ایران نیز با تاکید بر دنبال کردن رویدادها از نزدیک، از ارمنستان و آذربایجان خواسته خویشتن‌داری پیشه کرده و نبردها را فورا متوقف کنند.

وزیر امور خارجه آلمان هم از طرفین درگیر خواسته خویشتن‌داری را در پیش بگیرند.

آغاز این درگیری‌ها، نگرانی‌هایی در خصوص عدم ثبات در جنوب قفقاز را افزایش داده که مکان عبور خطوط لوله‌ای است که نفت و گاز را روانه بازارهای جهانی می‌کند.

مشکل ژئوپلتیک میان آذربایجان و ارمنستان سابقه‌ای نزدیک به یک قرن دارد، ارمنستان می‌گوید که اتحاد جماهیر شوروی سابق در سال 1921 منطقه قره‌باغ با اکثریت ارمنی را ضمیمه آذربایجان ساخت که 94٪ اهالی آن را ارامنه تشکیل می‌دهند.

بروز شدیدترین درگیری‌ها از سال 2016، احتمال شعله‌ور شدن جنگی گسترده میان آذربایجان و ارمنستان را افزایش داده که در دهه‌های گذشته بر سر کنترل بر منطقه ناگورنو قره‌باغ در حال منازعه هستند.

این در حالی است که مذاکرات برای فیصله بخشیدن به منازعه قره‌باغ متوقف شده که شدیدترین درگیری ناشی از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال1991 و توافق آتش‌بس امضا شده در سال 1994 است.

فرانسه؛ روسیه و آمریکا نیز به تلاش‌ها برای برقراری صلح وارد شده و گروهی موسوم به «گروه مینسک» در این رابطه تشکیل شد اما آخرین تلاش برای دستیابی به توافق صلح در سال 2010 دچار فروپاشی گردید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم