ابتلای 45 زندانی اهل‌سنت در زندان رجایی شهر کرج به کرونا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

45 تن از زندانیان اهل‌سنت در سالن 11 بند 4 زندان رجایی شهر کرج به بیماری کووید19 مبتلا شده‌اند.

«خبرگزاری هرانا» روز شنبه 26 سپتامبر 2020 در گزارشی ضمن تایید این خبر عنوان کرد «45 تن از زندانیان سنی مذهب در سالن 11 بند 4 زندان رجایی شهر کرج به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند. از میان این افراد 6 تن به سلول‌های انفرادی بند امن این زندان منتقل شده‌اند. یک زندانی نیز در بند 12 این زندان به کرونا مبتلا شده و طی هفته گذشته به بند امن منتقل شده است. به این ترتیب زندانیان سیاسی محبوس در این زندان و 75 زندانی محبوس در سالن 12 در خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند.»

در ادامه این گزارش تصریح شده که «پزشک بهداری زندان ابتلای تمامی زندانیان محبوس در این سالن را تایید کرده است اما از میان این افراد تنها 6 تن از زندانیان که وضعیت وخیم‌تری داشتند به سلول‌های انفرادی بند امن زندان رجایی شهر کرج منتقل شده‌اند. به این ترتیب 23 زندانی سیاسی محبوس در این زندان و 75 زندانی محبوس در سالن 12 که در محیطی مشترک به سر می برند در خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند.»

از سوی دیگر گفته می‌شود یک زندانی در بند 12 این زندان که «وکیل بند» است، نیز به کرونا مبتلا شده و طی هفته گذشته به بند امن این زندان منتقل شده است.

سازمان عفو بین‌الملل چندی پیش اعلام کرد نسخه‌هایی از چهار نامه را رویت کرده که از طرف مقامات سازمان زندان‌ها که زیر نظر قوۀ قضانیه فعالیت می‌کند، به وزارت بهداشت نوشته شده و زنگ خطر را درباره کمبود شدید تجهیزات حفاظتی شخصی، مواد ضدعفونی کننده و تجهیزات و لوازم پزشکی کلیدی به صدا درآورده است. وزارت بهداشت این درخواست‌ها را بی‌پاسخ گذاشته و زندان‌های ایران همچنان در مقابل شیوع بیماری‌های واگیردار به شکلی فاجعه‌باری فاقد تجهیزات الزامی است.

این درحالی است که اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها، فروردین امسال در خصوص حفظ سلامت زندانیان مدعی شد که «ایران باید به عنوان مبتکر حمایت از حقوق زندانیان در دنیا شناخته شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید