آمریکا: برنامه هسته‌ای تهران هنوز تهدیدی برای صلح جهانی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

با توجه به عدم موفقیت رژیم ایران در تطبیق فعالیت هسته‌ای خود با چارچوب‌های تعیین شده از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تلاش این کشور برای پنهان کردن بخش‌های از فعالیت اتمی خود جهت دستیابی به سلاح هسته‎ای، وزارت امور خارجه آمریکا روز یکشنبه 27 سپتامبر 2020 بار دیگر تاکید کرد که برنامه هسته‌ای تهران تهدیدی برای صلح بین‌المللی است.

در فصل پنجم گزارش اخیر وزارت خارجه آمریکا درباره برنامه اتمی ایران آمده است، برنامه هسته‌ای تهران از 18 سال پیش یعنی از زمان کشف فعالیت‌های هسته‌ای مخفیانه این کشور در سال 2002، باعث نگرانی جامعه جهانی شده است.

وزارت خارجه آمریکا گفته است، توانایی‌های غنی سازی اورانیوم توسط رژیم ایران که روز به روز در حال گسترش است و رژیم تهران از آن به عنوان ابزاری برای باج‌گیری هسته‌ای استفاده می‌کند، مفاد قانونی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را نقض کرده است.

در گزارش وزارت خارجه آمریکا همچنین آمده است که توافق هسته‌ای سال 2015 کشورهای غربی با ایران نه تنها موفق به ارائه یک برنامه دائمی برای مقابله با فعالیت‌های هسته‌ای بی‌ثبات کننده رژیم تهران نشد بلکه این رژیم را به ادامه سیاست‌هایش تشویق و آن را خطرناک‌تر کرد.

وزارت خارجه آمریکا با اشاره به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی ماه نوامبر 2019 که در آن از آثار اورانیوم در یک سایت هسته‌ای اعلام نشده خبر داده بود، آن را نمونه‌ای از ادامه فعالیت مخفیانه رژیم ایران توصیف کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش ماه نوامبر 2019 خود درباره برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرد که ذرات اورانیوم را در یک سایت اعلام نشده در ایران پیدا کرده است.

گزارش آژانس اتمی سازمان ملل همچنین گفته بود که بازرسان این نهاد اورانیوم طبیعی را در نقطه‌ای که ایران به آژانس اعلام نکرده بود پیدا کردند.

آژانس در گزارش خود همچنین گفته بود که پیش از یافتن آثار اورانیوم توسط بازرسان این نهاد ایران برای از بین بردن آثار اورانیوم به وسیله مواد شیمیایی تلاش کرده بود.

تاریخ دوباره خود را تکرار می‌کند

گزارش وزارت خارجه آمریکا افزود، در حالی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ارزیابی، شرح و توضیح مقامات تهران در باره وجود آثار اورانیوم همچنان ادامه می‌دهد، رژیم ایران عدم تمایل یا عدم توانایی در پاسخگویی قطعی به سوالات آژانس در رابطه با این فعالیت‎ها را تاکنون نشان داده است.

براساس این گزارش، تاریخ و تجربه گذشته رژیم تهران با آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای در انکار حقایق، تأخیر در پاسخگویی و فریب بازرسان بار دیگر خود را تکرار می‌کند. تهران از ژوئیه 2019 بارها از همکاری کامل با درخواست‌های آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای برای پاسخ به سوالات مربوط به فعالیت‌های اتمی خود خودداری کرده است.

دو گزینه‌ پیش روز ایران: همکاری فوری با آژانس یا افزایش فشار و انزوای بیشتر

گزارش وزارت خارجه آمریکا افزود، در حالی كه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به كار خود برای دریافت پاسخ برای سئوالات مربوط به نگرانی‌های این نهاد از فعالیت‎های هسته‌ای ایران ادامه می‌دهد ، جامعه جهانی باید از كار بازرسان آژانس انرژی هسته‌ای در این زمینه حمایت كند و برای ایران روشن كند كه فقط دو گزینه پیش رو دارد: همکاری فوری و كامل یا تقابل، افزایش فشار و انزوای بیشتر، گزینه سومی برای تهران وجود ندارد.

پنهان‌کاری ایران از آژانس بین‌المللی انرژی هسته‎ای

گزارش وزارت امور خارجه ایالات متحده هشدار می‌دهد که ادامه بی‌توجهی تهران به درخواست‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای توضیح بیشتر و عدم دسترسی به سایت‌های هسته‌ای بدون هیچ‌گونه عواقبی برای ایران، ممکن است اعتماد جامعه بین‌المللی به نحوه کار آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای را از بین ببرد و مصداقیت کار این نهاد را به خطر بیندازد. ایران طی دهه‌های طولانی در تعامل با بازرسان آژانس بین‌المللی در باره برنامه هسته‌ای خود دارای سابقه‌ای نگران کننده در پنهان کاری و پنهان سازی است و این رفتار نگرانی جامعه جهانی را افزایش داده و اوضاع را خطرناکتر کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید