مراسم یادبود از کشته شدن «داکتر نجیب‌الله» رئیس‌جمهوری سابق افغانستان لغو شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مراسم یادبود از سالروز کشته شدن «داکتر نجیب‌الله» رئیس جمهوری سابق افغانستان در شهر کابل لغو شد. قرار بود این مراسم امروز شنبه 26 سپتامبر در خیمه «لویه جرگه» شهر کابل برگزار شود.

کمیسیون برگزاری این مراسم با نشر اعلامیه‌ای نوشت، تمام آمادگی‌ها به حمایت مالی هواداران «داکتر نجیب‌الله» گرفته شده بود اما این مراسم «خلاف مقررات و موازین حاکم بر دستگاه اداری» افغانستان از برگزاری این مراسم در خیمه لویه‌ جرگه جلوگیری شده‌است.

براساس این اعلامیه، همایش‌های مسالمت‌آمیز از حقوق اساسی افراد در اعلامیه جهانی حقوق بشر و قانون اساسی است و جلوگیری از آن به هر «شیوه و ترفند» نقض صریح این ارزش به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری افق، شماری از احزاب جهادی افغان از جمله حزب اسلامی گلبدین حکمتیار با برگزاری مراسم یادبود از سالروز کشته شدن «داکتر نجیب‌الله» مخالفت کرده بودند.

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی از هوادارانش در خواست کرد که در صورت برگزاری این مراسم افزون بر خیمه لویه‌ جرگه، ارگ ریاست جمهوری و پارلمان را نیز محاصره کنند.

از سوی دیگر، هواداران «داکتر نجیب‌الله» امروز شنبه در شهر کابل به دلیل لغو برگزاری این مراسم تجمع اعتراضی راه‌اندازی کردند.

شایان ذکر است که «داکتر نجیب‌الله» در سال 1986 رئیس جمهوری افغانستان شد و در سال 1992 میلادی قدرت را به شورای مجاهدین سپرد و به دفتر سازمان ملل متحد در شهر کابل پناهنده شد.

اما گروه طالبان پس از رسیدن به شهر کابل پایتخت افغانستان در سال 1996 میلادی «داکتر نجیب‌الله» را همراه برادرش در این شهر به دار آوریختند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید