دستور تخلیه شش روستای مرزی در سردشت توسط شورای عالی امنیت ملی ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نماینده سردشت و پیرانشهر در مجلس شورا از دستور شورای عالی امنیت ملی ایران برای تخلیه شش روستای مرزی در این شهرستان خبر داد.

کمال حسین‌پور نماینده سردشت و پیرانشهر در مجلس ضمن تایید این خبر در نامه‌‌ای خطاب به علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی به این تصمیم اعتراض کرد.

رسانه‌های حکومتی مدعی هستند که شورای عالی امنیت ملی ایران به تمام استانداری‌ها ابلاغ کرده که باید روستاهایی که در «حریم قرمز مرز» قرار دارند تخلیه شوند.

بر اساس این ادعا این شش روستا در «حریم قرمز مرز» قرار دارند و باید تخلیه شوند.

این در حالی است که حسین‌پور در نامه خود به شمحانی تصریح کرده است که «نمی‌توان با عنوان‌هایی چون دستورالعمل امنیتی مرز، امنیت روحی و روانی خانواده‌های مستضعف را نادیده گرفت.»

او در ادامه نامه اعتراضی خود خاطرنشان کرد «برای جابجایی ساکنان این روستاها و تجمیع آنان با سایر روستاهای مجاور، جلب رضایت قلبی آنان امری بسیار مهم و حیاتی است.»

شایان ذکر است که تقسیم حریم مرزی به رنگ زرد و قرمز صرفا با دستورالعمل ‌امنیتی صورت پذیرفته و اساسا هیچ قانون مصوبی در این خصوص وجود ندارد. بر اساس قانون اساسی ایران موضوعات مربوط به مرزها در صلاحیت مجلس آن‌هم تحت شرایط بسیار ویژه‌ای قرار دارد.

گفتنی است چنین رویه‌ای مصداق بارزی از کوچاندن اجباری بوده که در اسناد حقوق بشری به صورت مطلق منع شده و حتی در ماده 7 اساسنامه دیوان بین‌المللی کیفری تحت عنوان «جنایت علیه بشریت» جرم انگاری شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید