جمعی از سندیکا‌ها در ایران؛ اعدام نوید افکاری برای ارعاب و فرونشاندن اعتراضات است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جمعی از سندیکا‌ها و تشکل‌های مستقل معلمان و کارگران در بیانیه‌ای مشترک ضمن محکوم کردن اعدام «نوید افکاری» کشتی‌گیر ایرانی و از بازداشت شدگان اعتراضات مرداد 97، هدف از این اعدام را ایجاد ارعاب و وحشت برای فرونشاندن اعتراضات کارگران و معترضان دانستند.

به گزارش روز شنبه 26 سپتامبر 2020 «خبرگزاری هرانا»، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، جمعی از سندیکا‌ها و تشکل‌های مستقل معلمان و کارگران با نگارش این بیانیه‌ مشترک نسبت به اجرای حکم اعدام نوید افکاری کشتی گیر ایرانی و یکی از بازداشت شدگان اعتراضات مرداد 97 واکنش نشان دادند.

در این بیانیه آمده است، «نوید را به دنبال اعترافی ساختگی که تحت فشار و شکنجه انجام شده بود، به اعدام محکوم کردند، تا به تصور خود، کارگران و مردم معترض را بترسانند و از اعتراضات آنان در آینده جلوگیری کنند. غافل از آن که، آن چه که کارگران و توده‌های محروم و زحمتکش جامعه را به حرکت وا‌ می‌دارد و به اعتراض و مبارزه می‌کشاند همانا شرایط و اوضاع و احوالی اسفبار است که زندگی را برای بیش از 90 درصد آحاد جامعه سخت و غیرقابل تحمل کرده و آنان را به فقر و خانه‌خرابی کشانده است. نوید و نویدها در واقع محصول این شرایط هستند و از دل شرایط نامناسب اجتماعی و اعتراضات و مبارزات مردم برمی‌خیزند.»

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است «ناگفته پیداست نهادهایی که با صحنه سازی و گرفتن اعتراف در زیر فشار و شکنجه حکم صادر می‌نمایند، تا جان یک کارگر زحمتکش و بی‌گناه را بگیرند و از این طریق به اصطلاح قدرت نمایی کنند، به راستی ترسیده‌اند و سخت نگران وضعیت آتی خود در روزها و ماه‌های پیش‌رو می‌باشند.»

گفتنی است نوید افکاری، سحرگاه روز شنبه 12 سپتامبر در زندان عادل آباد شیراز اعدام شد. اعدام این شهروند علیرغم ابهامات جدی در پرونده و موج جهانی حمایت از وی صورت گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید