انتقاد شدید روزنامه نزدیک به رهبر ایران از «آیت‌الله سیستانی»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه کیهان نزدیک به رهبر ایران در سرمقاله امروز خود به «آیت‌الله علی سیستانی» از مراجع تقلید بزرگ شیعه در عراق به علت برخی از موضع‌گیری‌های سیاسی انتقاد کرد.

حسین شریعتمداری مدیرمسئول کیهان با اشاره به دیدار نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل با این مرجع تقلید و درخواست او برای برگزاری انتخابات پارلمانی عراق تحت نظارت نمایندگانی از سازمان ملل متحد، اظهار کرد: «با عرض پوزش باید به محضر ایشان عرضه داشت این درخواست اولاً؛ دون ‌شأن و جایگاه برجسته و قابل احترام حضرت آیت‌الله سیستانی است. در واقع این سازمان ملل است که برای توجیه صلاحیت خود به تائید حضرت ایشان نیاز دارد».

او ضمن اینکه این درخواست را با جایگاه عراق ناهمخوان دانست، افزود: «دعوت از سازمان ملل برای نظارت بر انتخابات یک کشور، اعلام ورشکستگی آن کشور، بدبینی به ملت و خوشبینی به بیگانگان است و بدیهی است که این دو مقوله از ساحت‌ قدسی حضرت آیت‌الله سیستانی مرجع عالیقدر جهان تشیع به دور است».

شریعتمداری سازمان ملل را متهم کرد که نه فقط در جهت تامین صلح جهانی حرکت نمی‌کند بلکه به صورت یک اهرم فشار، در اختیار «قدرت‌های زورگو»، قرار دارد.

او همچنین سازمان ملل را متهم کرد که موضع‌گیری‌هایی به نفع برخی کشورهای قدرتمند غربی و عربی دارد و چشم بر اقدامات غیرقانونی آنها بسته است.

شریعتمداری از آیت‌الله سیستانی خواست که بر اساس تفسیر آیه 60 از سوره نساء که به گفته او «مؤمنان را از پذیرش داوری طاغوت به شدت منع فرموده است» درخواست خود از سازمان ملل را تصحیح کند.

او در ادامه افزود: «به جد بر این باوریم که در گزارش ملاقات ایشان با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل اشتباهی رخ داده است و دفتر حضرت آیت‌الله در گزارش ملاقات بی‌دقتی کرده است و انتظار آن است که دفتر معظم‌له این بخش از گزارش ملاقات یادشده را تصحیح کند، چرا که حضرت ایشان یکی از مراجع عالیقدر تشیع و متعلق به جهان اسلام هستند».

طی روزهای گذشته پلاسخارت به عنوان نماینده دبیرکل سازمان ملل در عراق با آیت‌الله سیستانی دیدار و گفت‌وگو کرد.

دفتر آیت‌الله سیستانی در همین رابطه بیانیه‌ای منتشر کرد که در آن نوشته شده بود: «پس از این ملاقات با خانم جنین هنیس پلاسخارت نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق آمده بود: باید در مراحل مختلف برگزاری آن (انتخابات)، روند شفافیت مراعات شود و نظارت بر آن به صورت جدی و با هماهنگی بخش مربوطه در هیئت سازمان ملل متحد صورت گیرد.

در ادامه این بیانیه آمده بود: «ولی بعضی اینگونه برداشت نموده‌اند که حضرت آیت‌الله سیستانی خواستار نظارت مستقیم سازمان ملل بر انتخابات آینده عراق شده‌اند! و از این درخواست انتقاد نموده‌اند، در حالیکه بیانیه یاد شده از نظارت بر انتخابات توسط سازمان ملل سخن نمی‌گوید بلکه از هماهنگی نظارت با ضوابط سازمان ملل سخن می‌گوید و معنای آن این است که نظارت صرفا از سوی عراقی‌ها صورت گیرد ولی ویژگی اشخاص ناظر و ضوابط اعمال شده در اجرای انتخابات با ضوابط سازمان ملل همخوان باشد، تا جای هیچگونه اعتراض و ایراد از طرف بعضی گروههای ذی‌ربط در صحت انتخابات وجود نداشته باشد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید