اتاق بازرگانی تهران: مبادلات تجاری ایران و اروپا کاهش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد که در هفت ماهه سال جاری میلادی، میزان تجارت میان ایران و 27 کشور اروپایی به مرز دو میلیارد و 650 میلیون یورو رسیده است که در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال قبل افت 9 درصدی را نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش، این افت به علت «بحران کرونا و کاهش حجم تبادلات میان کشورها» روی داده است.

مبادلات میان ایران و اروپا پیش‌تر به دلیل تحریم‌های اعمال‌ شده از سوی دولت ترامپ افتی فاحش را تجربه کرد، ولی در ابتدای سال جاری میلادی و قبل از بروز کرونا تا حدودی دوباره رو به رشد رفته بود.

در مجموع طی هفت ماهه نخست سال 2020 ارزش واردات ایران از اتحادیه اروپا دو میلیارد و 209 میلیون یورو بوده که با افت بیش از 11 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه شده است.

همچنین صادرات ایران به اتحادیه اروپا هم طی هفت ماه منتهی به جولای 2020 حدود 440 میلیون یورو بوده که نسبت به مدت مشابه سال 2019 نزدیک به 5 درصد افزایش یافته است.

بنابر گزارش اتاق بازرگانی تهران، مانند سال‌های گذشته، آلمان اصلی‌ترین شریک اروپایی ایران به شمار می‌رود و در هفت ماه اول سال به تنهایی بیش از 41 درصد از کل تجارت میان دو طرف را به خود اختصاص داده است. پس از آن ایتالیا، هلند، اسپانیا و فرانسه قرار دارند.

همزمان هادی تیزهوش‌ تابان رئیس اتاق بازرگانی ایران و روسیه، اعلام کرد که حجم مراودات تجاری دو کشور «یک میلیارد و 800 میلیون دلار» است.

به گفته او، از این میزان حدود 500 تا 600 میلیون دلار صادرات و بقیه مربوط به واردات است.

پیش از این نیز پایگاه خبری کمیسیون اروپا (یورواستات) از کاهش مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا در سال 2019 تا 71 درصدی نسبت به سال قبل از آن خبر داده بود.

بر اساس این گزارش، میزان کل مبادلات تجاری ایران و 28 عضو اتحادیه اروپا در سال 2019 بالغ بر 5.225 میلیارد یورو اعلام شد که نسبت به سال قبل از آن به کمتر از یک سوم رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید